Święto książki dla dzieci wirtualnie

2 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

Publikacja: 02.04.2020 13:57

Święto książki dla dzieci wirtualnie

Foto: materiały prasowe

Święto tradycyjnie przypada w dniu urodzin najsławniejszego duńskiego pisarza Hansa Christiana Andersena, autora baśni znanych wszystkim pokoleniom.

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci obchodzimy od 1967 roku. Jego inicjatorem jest Międzynarodowa Izba ds. Książek dla Młodych Ludzi (IBBY).

O święcie młodych czytelników pamięta wiele instytucji. Polecamy atrakcyjne propozycje wirtualnego czytania dla dzieci, dostępne nie tylko dzisiaj. 

Bajki z Miasta Literatury

Kraków jako Miasto Literatury już przed tygodniem zaczął internetowe spotkania dla najmłodszych „Czytanie na drugie śniadanie” i będzie je kontynuował do 13 kwietnia. Są to krótkie spotkania z pisarzami, komiksiarzami i artystami, świetnie nawiązującymi kontakt z dziećmi. Bohaterem pierwszego spotkania był Michał Rusinek – pisarz, poeta i tłumacz; kiedyś sekretarz Wisławy Szymborskiej, dziś prezes fundacji jej imienia, który czytał utwory ze swego wierszowanego Bestiariusza „Księga potworów”.

A w kolejnych odcinkach napisane przez siebie bajki czytali już Joanna Olech („Porwanie”), Maciej Wojtyszko („Bromba i inni”) Agnieszka Taborska („Licho wie”), Marcin Podolec („Bajka na końcu świata”), Sylwia Chutnik („Dino Bambino”),Małgorzata Swędrowska( „Moja Mama, mój Tata”) i Wojciech Widłak („Pan Kuleczka”). Nagrania są dostępne o dowolnej porze na YouTube.

Natomiast premierowe odcinki prezentowane są od poniedziałku do piątku o 9.30 na Facebooku Krakowa Miasta Literatury UNESCO. Dziś obejrzycie tutaj spotkanie z Tomaszem Samojlikiem (dostępne i w innych godzinach), który nie tylko czyta, ale i demonstruje, jak narysować wyderkę Salwinkę, bohaterkę jego książki „Nauczę cię pływać, moja wyderko”.

Warto zajrzeć na strony „Czytań na drugie śniadanie”, bo to naprawdę magiczne spotkania.

O najmłodszych nie zapomina także Muzeum Narodowe w Krakowie. Na swojej stronie na Facebooku rozpoczyna od 2 kwietnia cykl czytanych bajek dla dzieci z wydawnictw MNK. Od cyklu opartego na książce Jagody Gumińskiej-Oleksy „Opowieści przedmiotów, czyli baśnie podsłuchane w muzeum”. 

Autorkę do napisania tych baśni zainspirowały zbiory muzeum. Można z nich m.in. dowiedzieć się, skąd się wzięła moda na muszki na twarzy i dlaczego lepiej nie machać zbyt intensywnie wachlarzem.

Następne czytanki MNK „Trochę bajki o Stanisławie Wyspiańskim” Katarzyny Maziarz  opowiiedzą o słynnym artyście na podstawie książki laureatki Nagrodą Żółtej Ciżemki.

Bajka do wyboru

„Klara i Frank” – bajka  Szymona Jachimka przeznaczona jest dla dzieci 4-8-letnich barwnie opowiada o przyjaźni sześcioletniej dziewczynki i małej afrykańskiej surykatki. Oboje stają przed koniecznością podjęcia ważnych decyzji. Pierwszy odcinek gdyński Konsulat Kultury udostępnił na YouTube już wczoraj. Dzisiaj dwa następne o godzinie 16. A kolejne cztery w piątek o tej samej porze w znakomitej interpretacji Magdaleny Bochan-Jachimek. Kiedy już  będą wszystkie, dzieci czeka interaktywna zabawa. Każdy z bohaterów chciałby postąpić zupełnie inaczej! Słuchacz może im pomóc w podjęciu decyzji, wybierając jedno z czterech zakończeń historii.

Ale proponuje bajkę zacząć oglądać już dziś, bo linearne śledzenie akcji też trzyma w napięciu!

Przecinek i kropka

Program edukacyjny Empiku „Przecinek i Kropka” z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci ogłasza rodzinny konkurs, który łączy czytanie z kreatywnym działaniem. Zadanie polega na pokazaniu ulubionych bohaterów książek trzech pokoleń: dziadków, rodziców i dzieci. Pokażcie, jak wyglądałoby dzisiaj ich spotkanie? Konkurs trwa do 10 kwietnia.

A na głównej stronie codziennie znajdziecie mnóstwo propozycji bestsellerowych książek dla dzieci, a także wiele innych pomysłów na spędzenie wolnego czasu w cyklu „# wdomujestfajnieikropka!”

Literatura
Zbigniew Herbert - poeta-podróżnik na immersyjnej urodzinowej wystawie
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Literatura
Nagroda Conrada dla Marii Halber
Literatura
Książka napisana bez oka. Salman Rushdie po zamachu
Literatura
Leszek Szaruga nie żyje. Walczył o godność
Materiał Promocyjny
Najszybszy internet domowy, ale także mobilny
Literatura
Han Kang z Korei Południowej laureatką literackiego Nobla'2024. Jedną powieść pisała w Warszawie
Materiał Promocyjny
Polscy przedsiębiorcy coraz częściej ubezpieczeni