Marek Kozubal: Zakup kolekcji Czartoryskich wiele nie zmieni

- Ministerstwo Kultury zagwarantuje bezpieczeństwo kolekcji, że nie zostanie ona rozproszona, ale to gwarantuje też obecnie fundacja Czartoryskich - mówił w programie #RZECZoPOLITYCE Marek Kozubal, dziennikarz „Rzeczpospolitej”.

Aktualizacja: 14.12.2016 09:46 Publikacja: 14.12.2016 08:29

Marek Kozubal

Marek Kozubal

Foto: rp.pl

Kozubal mówił, że skazano ok. 30 osób w związku z wprowadzeniem stanu wojennego. - Jeżeli przyjmiemy, że stan wojenny wprowadziło i nadzorowało ok. 100 tys. osób, to liczba oskarżonych nie jest imponująca – mówił Kozubal.

Gość mówił też, że nadal niedokończone są sprawy morderstw, których szczegóły nie są nadal znane. - Ciągle niedokończone są sprawy Romana Bartoszcze i księdza Jerzego (Popiełuszki-  red.) – mówił dziennikarz „Rz”.

Kozubal odniósł się do odebrania stopni generalskich Wojciechowi Jaruzelskiemu i Czesławowi Kiszczakowi. - To ma ewidentnie znaczenie symboliczne, teraz też polityczne, bo minister Antoni Macierewicz jest ważną postacią w tym rządzie – uważa Kozubal. - Kiszczak nie odsiedział żadnego wyroku, nie żyje od roku. 

Dalsza część rozmowy dotyczyła planowanego zakupu dzieł Czartoryskich, od fundacji ich imienia, przez resort kultury. - Ministerstwo Kultury robi wszystko żeby dopiąć tę sprawę do świąt, ale mam duże wątpliwości czy to się uda – twierdzi Kozubal. - Wartość kolekcji jest olbrzymia i teraz przeniesienie własności fundacji do skarbu państwa nie będzie trwało jeden dzień – dodał.

- Fundator liczy na spore pieniądze, nie jest związany z Polską, tylko z kulturą iberyjską – mówił Kozubal. - Ministerstwo Kultury zagwarantuje bezpieczeństwo tej kolekcji, że nie zostanie ona rozproszona, ale to gwarantuje też obecnie fundacja Czartoryskich.

- Najbardziej znane dzieło, czyli „Dama z gronostajem” jest wystawiona obecnie na Wawelu, część dzieł jest pokazywana w Puławach. Nie ma jednego miejsca przeznaczonego do prezentowania tej kolekcji – powiedział gość. - Skarb państwa przejmie te dzieła sztuki, formalnie wygląda to tak, że muzeum w Krakowie będzie pokazywało tę kolekcję, czyli niewiele się zmieni – dodał.

Kraj
Nowej nadziei na nowy rok
Materiał Promocyjny
Jak przez ćwierć wieku zmieniał się rynek leasingu
Kraj
Ukraina: Były redaktor naczelny dziennika „Rzeczpospolita” Grzegorz Gauden odznaczony „Za odwagę intelektualną”
Kraj
Życzenia świąteczne od „Rzeczpospolitej”: Bóg się nam rodzi!
Kraj
„Gaude Mater Polonia” nie wróci do nas szybko
Materiał Promocyjny
5G – przepis na rozwój twojej firmy i miejscowości
Kraj
Były dyrektor Muzeum Historii Polski nagrodzony
Materiał Promocyjny
Nowości dla przedsiębiorców w aplikacji PeoPay