RP.PL tylko 19 zł za 3 miesiące!
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 21.11.2020 13:27 Publikacja: 21.11.2020 13:05
Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek
W UE są obecnie trzy państwa, w których liczba zgonów na COVID-19 na 100 tysięcy mieszkańców w ciągu 14 dni jest wyższa niż w Polsce (Czechy, Belgia, Bułgaria). W UE są też trzy państwa, w których liczba zakażeń na 100 tysięcy mieszkańców w ciągu 14 dni jest wyższa niż w Polsce (Luksemburg, Austria, Słowenia).
W ostatnich 14 dniach krajem z największą liczbą zgonów na COVID-19 100 tysięcy mieszkańców w UE i na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego są po raz kolejny Czechy. W Czechach w ciągu ostatnich 14 dni stwierdzono 23,4 zgonu na COVID-19 na 100 tysięcy mieszkańców (spadek o 0,5). Od 14 listopada wskaźnik ten dla Czech spada.
Na drugim miejscu pod względem liczby zgonów chorych na COVID-19 - w przeliczeniu na liczbę mieszkańców - jest Belgia gdzie wskaźnik ten wynosi 22,1 (spadek o 0,4). Trzecia jest Bułgaria ze wskaźnikiem na poziomie 17,2 (wzrost o 1). W piątej w tym zestawieniu Słowenii wskaźnik ten wynosi z 14 zgonu na 100 tysięcy mieszkańców (wzrost o 1,1). Szóste są Węgry, gdzie w ciągu 14 dni na 100 tysięcy mieszkańców stwierdzono 13,6 zgonu (wzrost o 0,1 przy 668,7 zakażenia na 100 tysięcy mieszkańców w 14 dni). W szóstym Liechtensteinie wskaźnik ten osiągnął poziom 13 (bez zmian).
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 26 na 27 grudnia w obwodzie kijowskim aktywna była obrona przeciwlotnicza.
Już od 2025 r. największe polskie przedsiębiorstwa będą zobligowane do publikowania raportów zrównoważonego rozwoju, w tym liczenia śladu węglowego. Docelowo obowiązek ten obejmie ok. 3,5 tys. firm. Bank Pekao S.A. przygotował rozwiązanie, które może pomóc w jego wypełnieniu, m.in. w obliczeniu emisji w zakresie 3.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Robert Fico pisze w mediach społecznościowych o zapewnieniach Władimira Putina, dotyczących gotowości do dalszego dostarczania gazu na Zachód.
Największym wrogiem Izraela jest Iran, który geograficznie jest daleko, ale z jakiegoś dziwnego powodu cały czas myśli o zniszczeniu nas - mówi rabin Szalom Dow Ber Stambler, szef polskiego oddziału Chabad Lubawicz, który jest pierwszym gościem nowego podcastu „Rzeczpospolitej” pod nazwą „Globalny Chrząszcz”.
Nadchodzi nowy etap rozwoju całej gospodarki. Z siecią 5G nam wszystkim będzie żyło się lepiej i bezpieczniej – przekonuje Orange Polska.
Już od ponad tysiąca dni Ukraina broni się przed rosyjską agresją.
Bank Pekao S.A. wprowadza zmiany w aplikacji PeoPay, dostosowując ją do potrzeb klientów prowadzących działalność gospodarczą. Rozszerzenie opcji personalizacji oraz dodanie elementów, które odróżniają profil firmowy od indywidualnego, to kolejny krok w rozbudowie oferty skierowanej do przedsiębiorców.
Rok 2025 przyniesie długo oczekiwane otwarcia wielu muzeów na całym świecie. Wiele z nich to muzea z Europy. Dokąd warto się wybrać w najbliższych miesiącach?
Władze fińskie przejęły statek przewożący rosyjską ropę naftową na Morzu Bałtyckim, podejrzewając, że spowodował on zerwanie podmorskiego kabla energetycznego łączącego Finlandię i Estonię, a także uszkodził lub zerwał cztery linie internetowe – informuje Reuters.
Współczesna Florencja, stolica Toskanii we Włoszech, ma ok. 380 tys. mieszkańców. Ale każdego dnia do tej mekki sztuki przybywają dziesiątki tysięcy turystów, aby na własne oczy zobaczyć tutejsze klejnoty architektury, malarstwa i rzeźby. Są tu arcydzieła Brunelleschiego, Michała Anioła, Leonarda da Vinci, Rafaela, Sandro Botticellego, Donatella i wielu innych geniuszy – nie tylko z czasów włoskiego renesansu.
Struktury polityczne NATO są „mało decyzyjne” i „mogą doprowadzić do katastrofy” przez „tolerowanie takich zachowań, jakie prezentują sobą Viktor Orbán i Robert Fico” – ocenia gen. Waldemar Skrzypczak, były dowódca Wojsk Lądowych, komentując niedawny wywiad premiera Węgier i wizytę szefa rządu Słowacji na Kremlu.
Od 100 konkretów i azylu do zagranicy – czyli polityczny alfabet 2024 roku z przymrużeniem oka.
To już czwarte w ciągu dwóch miesięcy uszkodzenie podmorskich kabli na dnie Bałtyku. Po przerwaniu połączeń internetowych między Niemcami, Szwecją i Litwą, w środę 25 grudnia zostało przerwane połączenie energetyczne kablem Estlink łączącym Finlandię z Estonią.
Dzięki zwycięstwu Donalda Trumpa w Stanach Zjednoczonych patrioci w Europie otrzymali szansę na zmianę swojego losu - mówił w wywiadzie dla dziennika "Magyar Nemzet" węgierski premier Viktor Orbán.
W Finlandii wszelkie budynki mieszkalne i nie tylko powyżej 1,2 tys. m kw. powierzchni muszą mieć schrony. Obowiązek jego budowy spoczywa na firmie deweloperskiej – tłumaczy Jukka Salovaara, wiceminister spraw zagranicznych Finlandii.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas