Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów-Rolno Spożywczych podlega Ministerstwu Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Obecnie kontroluje ona artykuły rolno-spożywcze przeznaczone dla konsumentów na wcześniejszych etapach obrotu np. u producenta, na granicy, w zakładach paczkujących. Natomiast kontrole w sklepach i hurtowniach oraz w placówkach gastronomicznych kontroluje Inspekcja Handlowa (IH) nadzorowana przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Od 1 lipca obie połączą siły.
- To ważna zmiana o której dyskutowano od wielu lat - korzystna tak dla konsumentów, jak i rolników oraz przedsiębiorców działających w sektorze rolno-spożywczym. To także ważny krok w kierunku dalszej specjalizacji instytucji państwa oraz usprawnienia nadzoru w łańcuchu dostaw od „pola do stołu" – mówi Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.
Kontrolerzy ściśle wyspecjalizowani
Po zmianach IJHARS będzie odpowiadać za kontrole jakości żywności u producentów rolnych, przetwórców i importerów, w magazynach, hurtowniach, sklepach, barach, restauracjach, szkolnych stołówkach i firmach cateringowych. Będzie sprawdzać, czy produkty spożywcze nie są zafałszowane i czy są właściwie oznaczone. Kontrole obejmą żywność nieprzetworzoną (np. owoce, warzywa, ryby, mięso) i przetworzoną (np. pieczywo, makarony, sery), a także opakowania artykułów spożywczych. IJHARS będzie mogła nakładać na przedsiębiorców kary, a także wycofać ze sklepów całą partię zafałszowanej żywności.
Przejdą do niej pracownicy wojewódzkich inspektoratów IH, którzy do tej pory specjalizowali się w kontroli żywności. UOKiK w celu wzmocnienia IJHARS przekaże również 5 laboratoriów żywnościowych: w Katowicach, Kielcach, Olsztynie, Poznaniu i Warszawie.
- Po zmianach Inspekcja Handlowa będzie się mogła skoncentrować na kontroli jakości, bezpieczeństwa i oznakowania produktów nieżywnościowych, np. paliw, zabawek, ubrań czy sprzętu elektronicznego oraz usług. Tak jak dotąd będzie także udzielać porad konsumentom i pomagać im w polubownym rozstrzyganiu sporów z przedsiębiorcami. Inspekcja Handlowa obchodzi w tym roku siedemdziesięciolecie powstania – w ramach reformy systemu nadzoru rynku rozpoczęliśmy prace nad dalszą poprawą mechanizmów instytucjonalnych Inspekcji Handlowej – wyjaśnia Tomasz Chróstny.