Reforma komorników: jedna stawka opłaty za egzekucję, wzmocniony nadzór prezesa sądu

Od 1 stycznia 2019 r. zapłacimy mniej za egzekucję.

Aktualizacja: 01.03.2018 07:17 Publikacja: 01.03.2018 06:18

Reforma komorników: jedna stawka opłaty za egzekucję, wzmocniony nadzór prezesa sądu

Foto: 123RF

Wszyscy komornicy muszą mieć prawnicze wykształcenie (ci, którzy go nie mają, dostaną czas na dokształcenie), a lwią część czynności komornik ma wykonywać osobiście. Opłaty komornicze mają być zmniejszone i mają premiować szybkie regulowanie długu.

Takie zmiany przewidują dwie nowe ustawy: o komornikach sądowych oraz o kosztach komorniczych, które zastąpią jedną obecną ustawę.

Zwiększeniu nadzoru nad pracą komorników i zakończeniu procesu likwidacji „fabryk komorniczych" ma służyć obowiązek przyjmowania spraw przez komornika głównie ze swego rewiru. Istotne czynności w terenie komornik ma obowiązkowo nagrywać, a dłużnik otrzyma specjalny, prosty formularz skargi na jego czynności. Przypomnijmy, że jest to podstawowa forma odwoływania się uczestników egzekucji do sądu. Zostanie też wzmocniony nadzór prezesa sądu rejonowego, który będzie mógł odsunąć komornika naruszającego prawo od wykonywania czynności.

Jeszcze ważniejsze zmiany czekają opłaty egzekucyjne, które komornicy ściągają głównie z wyegzekwowanych od dłużnika kwot, a że idą do rąk komornika, nie zmniejszają długu. Otóż obecne dwie podstawowe stawki, tj. 15 proc. od ściągniętej kwoty i 8 proc. przy egzekucji z konta lub pensji, zastąpi jedna: 10-proc. A więc w pewnych sytuacjach może się zdarzyć, że dłużnik zapłaci więcej. To spotkało się ze szczególnym atakiem posła Jerzego Jachnika z Kukiz'15, który zarzucał stronie rządowej, że obeicywała obniżki, a opłaty wręcz podwyższa, uprawiając przy tym „lichwę", gdyż część opłat zabierze sobie państwo.

Z kolei Marcin Święcicki, poseł z PO, mówił, że nowe ustawy nie tworzą spójnego systemu zachęcającego komorników do efektywnej pracy i że w konsekwencji egzekucja może się osłabić.

– To pierwsza od 20 lat ustawa, która kompleksowo reguluje zawód komornika. Do tej pory prowadzili swoje kancelarie, żeby zaspokoić własne potrzeby finansowe, teraz przywracamy komorników państwu – zapewnił Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości.

– Mimo kilku poprawek PiS w ostatnim czytaniu nowe przepisy są dalece niedoskonałe. Dlatego Krajowa Rada Komornicza uważa, że będą konieczne dodatkowe zmiany, by zapewnić prawidłowe finansowanie egzekucji sądowej – powiedział Rafał Fronczek, prezes tej korporacji. – Konieczne będzie podwyższenie podstawowej stawki opłaty egzekucyjnej bądź wyeliminowanie VAT z wynagrodzenia prowizyjnego, czy wprowadzenie odpowiedniej opłaty wstępnej za prowadzenie.

etap legislacyjny: ustawa trafi teraz do Senatu

Prawo w Polsce
Co dalej z pieniędzmi dla PiS? Minister finansów w prawnym potrzasku
Materiał Promocyjny
Jak przez ćwierć wieku zmieniał się rynek leasingu
Nieruchomości
Zmiany w prawie lotniczym. Właściciele nieruchomości z nowym obowiązkiem
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 zaczną się później niż ostatnio. Terminy dla wszystkich województw
Sądy i trybunały
Nie tylko spadki i zasiedzenie. Najważniejsze orzeczenia Izby Cywilnej w 2024 r.
Materiał Promocyjny
5G – przepis na rozwój twojej firmy i miejscowości
Praca, Emerytury i renty
Nowe terminy wypłat 800 plus w styczniu 2025. Zmiany w harmonogramie
Materiał Promocyjny
Nowości dla przedsiębiorców w aplikacji PeoPay