Aktualizacja: 26.06.2020 09:53 Publikacja: 25.06.2020 21:03
Foto: Fotorzepa/ Maciej Zienkiewicz
Mimo sporego wysiłku kandydatów, mobilizacji w ramach Zjednoczonej Prawicy, zaangażowania się w końcówce kampanii prezesa Kaczyńskiego, a nawet prezydenta Donalda Trumpa naprawdę trudno założyć, że już niedzielne głosowanie przyniesie rozstrzygnięcie w sprawie lokatora Pałacu Prezydenckiego na najbliższe pięć lat.
Wedle wskazań sondaży, długoterminowych trendów czy zwykłej intuicji kwestia kolejnej kadencji Andrzeja Dudy bądź prezydentury kandydata opozycji rozstrzygnie się dopiero w drugiej turze. Jeszcze dwa miesiące temu sprawy układały się inaczej. Kandydat PiS był na prostej do wyborczego sukcesu. Sytuację zmieniła pandemia Covid-19, odwołane wybory z 10 maja, a nade wszystko wymiana kandydata Koalicji Obywatelskiej. Kampania Rafała Trzaskowskiego wyzwoliła nowe oczekiwania i nadzieje, nową dynamikę i mobilizację przeciwników rządów PiS. Dziś pewny przed dwoma miesiącami sukces Dudy w pierwszej turze raczej się nie wydarzy.
Narracja o zamachu stanu to starannie przemyślana akcja. PiS próbuje grać na niewiedzy zagranicznych obserwatorów, głównie z otoczenia Donalda Trumpa. I przygotowuje polską wersję szturmu na Kapitol.
Był kiedyś Budapeszt w Warszawie, ale może zrobić się odwrotnie. Zapowiada się jednak, że wcześniej będzie jak w tytule.
Albo nasz kraj pogodzi się z pacyfikacją Strefy Gazy i planami zmiany siłą granic na Bliskim Wschodzie przez premiera Izraela, albo czeka nas kryzys w relacjach z Waszyngtonem.
Upada mit oczywistego dla lewicy elektoratu wielkomiejskiego. Jeśli wyborcy odpłyną od Rafała Trzaskowskiego i Koalicji Obywatelskiej, to nie do Razem lub Nowej Lewicy, tylko do Konfederacji i Sławomira Mentzena.
Podczas rozmowy z Robertem Mazurkiem w Kanale Zero Andrzej Duda unikał jasnych deklaracji poparcia dla kogokolwiek w wyborach prezydenckich. Jego wypowiedzi sugerowały dystans wobec kampanii. Czy ta niejednoznaczność nie działa na korzyść kandydatury Stanowskiego?
Donald Tusk twardo sprzeciwiający się przyjmowaniu imigrantów przez Polskę, Rafał Brzoska w roli polskiego Elona Muska, Rafał Trzaskowski, który domaga się zdecydowanych działań, z deportacjami na czele, wobec cudzoziemców wchodzących w konflikt z prawem – trumpizacja Koalicji Obywatelskiej i jej kandydata na prezydenta trwa w najlepsze.
Propozycja nie do odrzucenia, którą Donald Tusk złożył Rafałowi Brzosce, zdominowała polską debatę publiczną, Co się naprawdę za nią kryje? I co poza resetem w relacjach z biznesem chciał premier osiągnąć swoim przemówieniem na GPW?
Jak informuje Radio Kraków, prezes Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś rozpoczął zbiórkę podpisów i zamierza wystartować w wyborach prezydenckich. Zdaniem rozgłośni pochodzącego z Małopolski polityka mają wspierać środowiska katolickie oraz narodowe.
Przewaga Rafała Trzaskowskiego nad Karolem Nawrockim zmniejszyła się w pierwszej turze, ale urosła w drugiej – wynika z sondażu, przeprowadzonego przez United Surveys.
- To nie jest absolutnie żaden przełom, to jest jakaś PR-owa sztuczka – powiedział Sławomir Mentzen, kandydat Konfederacji na prezydenta RP, komentując poniedziałkowe wystąpienie premiera Donalda Tuska na GPW.
Wyniki najnowszego sondażu prezydenckiego przeprowadzonego przez Instytut Badań Pollster publikuje „Super Express”.
Był kiedyś Budapeszt w Warszawie, ale może zrobić się odwrotnie. Zapowiada się jednak, że wcześniej będzie jak w tytule.
- W tej chwili sztab wyborczy nie daje mi tego rodzaju zleceń - tak Jarosław Kaczyński odpowiedział na pytanie czy zamierza czynnie włączyć się w kampanię wyborczą Karola Nawrockiego, kandydata w wyborach prezydenckich popieranego przez PiS.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas