Sieci odzieżowe niezadowolone z propozycji rządu. Za mała pomoc

Firmy zrzeszone w Związku Polskich Pracodawców Handlu i Usług oczekują zaangażowania centrów handlowych w pakiet pomocowy dla sektora

Publikacja: 27.03.2020 10:44

Sieci odzieżowe niezadowolone z propozycji rządu. Za mała pomoc

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

Od momentu zamknięcia większości sklepów w centrach handlowych większość najemców znalazła się pod ścianą. Ponad 130 zrzeszonych w ramach Związku Polskich Pracodawców Handlu i Usług apeluje o wypracowanie pakietu pomocowego w który zaangażuje się nie tylko rząd, ale także banki oraz firmy do których należą centra handlowe.

- W naszym sektorze większość kosztów jest stałe, bardzo trudno w krótkim terminie ograniczyć zamówienia nowych kolekcji, mamy tez zapasy wiosennych ubrań, których zimą nie sprzedamy - mówi Paweł Kapłon z marki Tatuum.

Firmy w sumie zatrudniają ponad 200 tys. osób. - Walczymy o utrzymanie miejsc pracy, bez pomocy i poniesienia części zobowiązań także przez właścicieli centrów nie damy sobie rady - mówi Marek Piechocki, prezes LPP.

Firmy z sektora podkreślają, że w ciągu miesiąca, góra dwóch będą miały potężne kłopoty z płynnością. W dniu, kiedy Sejm ma ostatecznie przyjąć ustawę o tarczy antykryzysowej. - Nie podoba się nam specjalnie pakiet zaproponowany przez rząd, ponieważ w naszym sektorze problemy nie znikną po otwarciu centrów i jeszcze długo będziemy dochodzić do dawnych poziomów sprzedaży - mówi Artur Kazienko z firmy Kazar.

Rząd proponuje, aby za czas zamknięcia sklepów czynsze były obniżone o 90 proc. - My chcemy płacić 100 proc., ale po pół roku od uruchomienia sklepów, ten czas powinien oznaczać zniesienie opłat - dodaje.

Marki podkreślają, że są centra, które już wysyłają informacje o tym, że rezygnują z wystawiania faktur za ostatnie dni - to choćby grupa IKEA (firma Ingka), ale także centra Cuprum, Trzy Stawy czy Korona. - Niestety wielu właścicieli patrzy tylko na swoje przychody i nie wykazuje woli do zmiany podejścia - podają przedstawiciele organizacji.

Handel
BSH przenosi dawną fabrykę Zelmera. Projekt za 600 mln zł
Handel
Meblarski potentat zamyka fabrykę. Kilkaset osób straci pracę
Handel
Polacy przestają kupować na bazarach, zwłaszcza ubrania
Handel
Biedronka pod kreską w 2024 r., spadła sprzedaż
Handel
Biedronka szuka nowych menedżerów. Obiecuje ekspresową karierę, 8,5 tys. zł i benefity