Dane Eurostatu nie pozostawiają wątpliwości, że nasz wschodni sąsiad w trzecim kwartale najlepiej poradził sobie z pandemią. PKB Litwy w trzecim kwartale zmniejszył się o 1,7 proc. Średnia dla całej Unii to minus 4,3 proc. A dla strefy euro minus 4,4 proc. Przy czym kilka państw nie opublikowało danych za III kw. W tym Irlandia dotąd liderująca gospodarka w czasie pandemii oraz Estonia. PKB Polski zmniejszył się o 2 proc. i był to drugi wynik III kw. w Unii.
Jeżeli porównamy, jak gospodarki Litwy i Polski radziły sobie od IV kw. 2019 r., to także mamy dane świadczące o lepszym radzeniu sobie Litwinów w kryzysowej sytuacji. W ujęciu roczny w IV kw. 2019 r. PKB Litwy wzrósł o 3,9 proc. podobnie jak Polski. Ale już w I kw. tego roku gospodarka Litwy zyskała 2,2 proc., podczas kiedy polska - 1,9 proc. W II kwartale, kiedy oba państwa wprowadziły narodowe kwarantanny PKB Litwy zmniejszył się o 4,6 proc., a Polski o 8 procent. W III kwartale to było minus 1,7 proc. dla Litwy i 2 proc. - dla Polski.
Czym różni się litewskie podejście do gospodarki od tego, co władze robią w Polsce? Od 7 listopada u naszego sąsiada znów jest kwarantanna narodowa: nie pracują restauracje, kawiarnie, centra sportowe i spa, a także kina i inne miejsca rozrywki. Działają natomiast sklepy, w tym galerie handlowe, targowiska i salony piękności.
Litwa nie zamknęła też hoteli (jedzenie można zamawiać do pokoi). Działają też te aquaparki, które wcześniej przygotowały się na nowe wymogi kwarantanny, na przykład pracuje park w Druskiennikach, tak popularny wśród Polaków. Placówka wykorzystuje fakt, że oferuje usługi lecznicze, a te nie zostały ograniczone przez kwarantannę.
Co ciekawe, Litwie udaje się wciąż przyciągać inwestorów, szczególnie z unijnych państw dużo mocniej zaatakowanych przez pandemię. I tak w listopadzie swoje zakłady uruchomiła na Litwie hiszpańska grupa budowlana Tecnicas Reunidas - jedna z największych tego typu na Półwyspie Iberyjskim - wchodząca w skład indeksu IBEX 35 giełdy w Madrycie. Firma zdobyła już na Litwie kilka kontraktów w projektach kolejowych.