Ponad 800 kryptowalut już „nie żyje”

Popularność kryptowalut stale rośnie, pomimo 70-proc. korekty notowań bitcoina. Niestety z różnych powodów wiele z tych projektów jest już martwych. Najczęściej okazują się zwykłymi oszustwami.

Aktualizacja: 04.07.2018 06:29 Publikacja: 03.07.2018 14:30

Ponad 800 kryptowalut już „nie żyje”

Foto: 177188095

Bitcoin, najpopularniejsza kryptowaluta, po zeszłotygodniowych spadkach poniżej 6000 dolarów, w ostatnich dniach odrabia straty. Od piątku notowania wzrosły o niecałe 12 proc., do 6600 dolarów.

Choć w tym roku bitcoin nie ma dobrej passy, to wciąż powstaje wiele projektów opartych o kryptowaluty. Nowe tokeny powstawały w procesie pierwotnych ofert kryptowalut (ICO), które przeprowadzane były przez startupy. Według raportu opublikowanego przez PwC w ciągu pierwszych pięciu miesięcy 2018 r. na całym świecie przeprowadzono 537 ICO. Ich kwota wyniosła ponad 13 miliardów dolarów – więcej niż wszystkie ICO w poprzednich latach łącznie.

Jak pokazuje ranking Dead Coins, strony zajmującej się wykrywaniem martwych kryptowalut, obecnie jest ich 833. Tokeny te są bezwartościowe, a ich cena jest mniejsza niż 1 cent.

Przykładowe opisy mówią: Pagarex (PGX) – oszustwo platformy pożyczkowej, SipsCo (SIPS) - martwy po 10 dniach na coinexchange, prawdopodobnie oszustwo.

Wśród twórców wirtualnych walut nie brakuje również żartownisiów. „Bezużyteczy Ethereum” – tak nazywa się token powstały dla żartu, jego twórca stworzył go w celach prześmiewczych.

Portal CNBC porównał sytuację w świecie krypto do tego, co działo się w 2000 r. podczas bańki dot-comów. Duży spadek cen bitcoina porównywany jest z gwałtownym spadkiem indeksu Nasdaqa 18 lat temu. Natomiast porażka wielu kryptowalut przypominać może wiele firm, które upadły w tym czasie.

Wielu nadal wierzy w sukces cyfrowych walut, wskazując, że organy regulacyjne mogą przychylniej spojrzeć na świat tokenów, co zwiększyłoby uczestnictwo w rynku. Arthur Hayes, dyrektor generalny giełdy BitMEX, powiedział w wywiadzie dla CNBC że cena bitcoina może osiągnąć poziom 50 tys. dolarów do końca roku.

 

Finanse
Duże długi mieszkańców w średnich miastach. Trudniej tu o dobre, stabilne dochody
Finanse
EBOR i Enterprise Investors inwestują w eTravel
Finanse
Oszczędności Polaków rosną szybciej niż ich długi. Kogo to martwi?
Finanse
Ofiary Berniego Madoffa odzyskały już 94 procent swoich pieniędzy
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Finanse
Chcesz obniżyć podatek PIT? To ostatni dzwonek na wpłatę na IKZE
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego