Koniec ze swobodnym zabijaniem wron w Anglii

Gatunki ptaków uważanych za "szkodniki", takich jak wrony, grzywacze i modrosójki nie mogą być dłużej swobodnie zabijane na terytorium Anglii, po tym jak Natural England, rządowy organ zarządzający obszarami chronionymi w Anglii, cofnął "generalną licencję" na zabijanie tych ptaków - informuje "The Guardian".

Aktualizacja: 24.04.2019 14:17 Publikacja: 24.04.2019 14:02

Koniec ze swobodnym zabijaniem wron w Anglii

Foto: stock.adobe.com

arb

Decyzja Natural England to pokłosie skargi na obowiązującą "generalną licencję" na zabijanie niektórych gatunków ptaków, jakie złożyli przedstawiciele nowo powstałej organizacji ekologicznej Wild Justice stworzonej przez Marka Avery'ego, Ruth Tingay i Chrisa Packhama.

Teraz Natural England ma zamiar stworzyć system pozwoleń na kontrolowane zabijanie 16 gatunków ptaków (oprócz wymienionych już gatunków również m.in. srok, gawronów i bernikli kanadyjskich). Zanim taki system nie powstanie każdy, kto chciałby zmniejszać populację tych gatunków musi wystąpić o indywidualne pozwolenie na odstrzał tych ptaków.

- Nie zdarza się co dzień, by troje ekologów na pół etatu doprowadziło do rezygnacji z bezprawnego zabijania ptaków - nie krył radości Avery. Jego zdaniem dotychczas Nature England pozwalała "przez dziesięciolecia łamać prawo chroniące dziką przyrodę".

Tymczasem rolnicy skarżą się, że odwołanie generalnej licencji na odstrzał ptasich "szkodników" przyszło w najgorszym możliwym momencie i alarmują, że może to zagrażać uprawom i zwierzętom hodowlanym (np. owcom).

Wiceprezydent Narodowego Związku Rolników (NFU) Guy Smith podkreśla, że o tej porze roku "stado gołębi może zdziesiątkować przyszłe plony na polu obsianym zbożem".

Avery odpowiada, że jego organizacja chciała zablokowania obowiązujących przepisów od przyszłego roku i przyznaje, że Nature England mogło wybrać lepszy moment na wprowadzenie w życie swojej decyzji.

Nauka
"Ogromne konsekwencje" decyzji Donalda Trumpa. Wstrzymane badania nad HIV i malarią
Materiał Promocyjny
Koszty leczenia w przypadku urazów na stoku potrafią poważnie zaskoczyć
Nauka
Naukowcy: Olbrzymi podwodny wulkan może wybuchnąć przed końcem 2025 roku
Nauka
Nowy gatunek ptasznika australijskiego. Naukowcy radzą: nie dotykać
Nauka
Badacze odbyli „podróż” do wnętrza Ziemi. Natknęli się na coś nieznanego
Nauka
Tajemniczy wulkan, który ochłodził klimat Ziemi. Naukowcy wreszcie go zlokalizowali