211 szkół bierze udział w organizowanym przez Kampanię Przeciw Homofobii 26 października Tęczowym Piątku. Tego dnia w tych placówkach szkolna społeczność poprzez projekcje filmów, plakaty, wykłady czy specjalne zajęcia będzie podkreślała jedność z gejami, lesbijkami, osobami biseksualnymi i transseksualnymi.
Czytaj także: Ordo Iuris: czy „Tęczowy Piątek" narusza prawo oświatowe?
Impreza organizowana jest już po raz trzeci, ale dopiero tegoroczny rozmach spowodował serię pytań o to, czy rzeczywiście tego rodzaju organizacje mogą wchodzić do szkół.
Okazuje się, że tak. Jak wyjaśnia w specjalnym komunikacie Ministerstwo Edukacji Narodowej, „zgodnie z art. 86 ustawy–Prawo oświatowe w szkole i placówce oświatowej mogą działać stowarzyszenia i organizacje, z wyjątkiem partii i organizacji politycznych". Jest to jednak możliwe, „jeżeli celem statutowym działających w szkole stowarzyszeń i organizacji jest działalność wychowawcza albo rozszerzanie i wzbogacanie form działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej szkoły".
Nie oznacza to jednak, że do szkoły może wejść każda dowolna organizacja. Ministerstwo podkreśla, że obowiązkiem dyrektora szkoły jest uzyskanie zgody rodziców na działalność stowarzyszeń i organizacji na terenie szkoły. „Jeśli rodzice wiedzą, że dziecko w szkole uczestniczy w wydarzeniu niezgodnym z ich wartościami, mają prawo wyrazić swój stanowczy sprzeciw. W razie wątpliwości mają również prawo zgłosić się do kuratorium oświaty" – podkreśla resort.