Dylematy dotyczące szczepionki na COVID-19

Awaryjne dopuszczenie szczepionek na COVID-19 do użycia stanowi dylemat dla naukowców. Twierdzą oni, że przyspieszenie dotyczące dopuszczenia preparatów na rynek może skomplikować ocenę badania efektów długoterminowych.

Aktualizacja: 24.11.2020 14:24 Publikacja: 24.11.2020 14:12

Dylematy dotyczące szczepionki na COVID-19

Foto: AFP

tn

Rośnie liczba pozytywnych wyników badań klinicznych szczepionek COVID-19. Kolejni twórcy szczepionek starają się o zatwierdzenie użycia preparatów w trybie awaryjnym. Dzięki temu mogą one zostać potencjalnie zastosowane u kilkudziesięciu milionów osób. Naukowcy obawiają się jednak, że tego rodzaju wczesne wdrożenie może zagrozić trwającym badaniom klinicznym, które mają na celu ostateczne wykazanie, jak dobrze te szczepionki działają.

Firmy Pfizer i BioNTech zwróciły się o pozwolenie na zastosowanie ich szczepionki zgodnie z przepisami dotyczącymi stosowania w nagłych przypadkach. Oczekuje się, że w najbliższych tygodniach to samo zrobi firma Moderna. Firmy te mogą jednak nie dysponować wystarczającymi danymi pozwalającymi na ustalenie efektów długoterminowych, takich jak, bezpieczeństwo, czas trwania ochrony szczepionki oraz to, czy szczepionka zapobiega infekcji, czy tylko chorobie.

Pozostało 82% artykułu

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Diagnostyka i terapie
Blisko kompromisu w sprawie reformy polskiej psychiatrii
Diagnostyka i terapie
Anestezjologia i intensywna terapia: trudna, odpowiedzialna, nowoczesna i coraz bardziej bezpieczna
Diagnostyka i terapie
Obowiązują nowe normy ciśnienia krwi. W grupie ryzyka więcej osób
Diagnostyka i terapie
Sepsa – choroba na śmierć i życie. Dziś światowy dzień sepsy
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Diagnostyka i terapie
Szczepionka na raka płuc testowana m.in. w Polsce. Trwają badania kliniczne