Inwestycja stanowi pierwszy etap osiedla mieszkaniowego Aroma Park. Portiernia znajduje się tuż przy wejściu na teren działki od strony ul. Klasyków. - To pierwszy zabytkowy budynek, który został zrewitalizowany na Białołęce. Przywróciliśmy oryginalny układ okien i drzwi, który został zmieniony w czasie działalności na tym terenie zakładów Pollena-Aroma, natomiast w środku odwiedzający będą mogli zobaczyć zachowane fragmenty zabytkowej linii produkcyjnej - podkreśla Tomasz Konarski, prezes zarządu YIT w Polsce. - Rewitalizacja domu portiera jest więc ważnym wydarzeniem dla całej dzielnicy - dodaje.
Opowiada, że działająca tu niegdyś gorzelnia drożdżowa odegrała bardzo ważną rolę w rozwoju gospodarczym, urbanistycznym oraz demograficznym tego obszaru. - Była jednym z największych tego typu zakładów w kraju - przypomina prezes Konarski.
Gorzelnia drożdżowa Henryka Bienenthala powstawała w latach 1902-1904 w miejscu dawnego folwarku Dąbrówka. Fabryka służyła wytwarzaniu drożdży prasowanych na potrzeby piekarstwa za pomocą tzw. metody wiedeńskiej. Produktem ubocznym tego procesu był alkohol pozyskiwany z przefermentowanej masy.
- Henrykowska fabryka to jeden z lepiej zachowanych zakładów przemysłowych z przełomu XIX i XX wieku w Warszawie, a jednocześnie pierwsza i jedyna drożdżownia w okolicy, która przetrwała do dziś - mówi Tomasz Konarski. - Cztery budynki zachowały się w stanie niemal niezmienionym. Są to pięciokondygnacyjny budynek główny drożdżowni, zlokalizowany przy południowej granicy działki, magazyn spirytusu, położony na zachód od budynku głównego, portiernia znajdująca się tuż przy wejściu na teren działki od strony ul. Klasyków, a także piętrowa willa fabrykancka, w której najprawdopodobniej kwaterowali i pracowali wyżej postawieni pracownicy fabryki, ukryta za drzewami na wschód od bramy wjazdowej.
- Dom portiera od początku miał charakter reprezentacyjny, o czym świadczą zwieńczenia podziałów na elewacji łukami półokrągłymi, niemające swojego odpowiednika na terenie całej fabryki - opowiada prezes YIT. - Budynek wzbogaca niska dobudówka sprzed I wojny światowej, złamana pod kątem do pierwotnych ścian portierni. Pozostałe zabytkowe budynki drożdżowni zostaną zrewitalizowane z ramach IV i V etapu Aroma Park. Obok nich powstaną kameralne, trzypiętrowe budynki mieszkalne. Ich elewacja będzie nawiązywać do industrialnej przeszłości tego miejsca. - Planowane rozwiązania konsultujemy z konserwatorem zabytków - mówi Konarski.