Ceny mieszkań wyhamowują. Czy zaczną tanieć? Ukraina rozmawia z USA w Rijadzie

Wzrost cen mieszkań w Polsce zaczyna tracić impet, a eksperci mówią o możliwej korekcie na wybranych rynkach. Tymczasem Ukraina prowadzi rozmowy z USA w Rijadzie, starając się o rozejm z Rosją, a Pekin naciska na zniesienie ceł na chińskie elektryki.

Publikacja: 24.03.2025 07:30

W dzisiejszym odcinku podcastu między innymi:

Czy ceny mieszkań zaczną spadać?

Jak wynika z analizy firmy Emmerson Evaluation, dynamika wzrostu cen mieszkań w Polsce w 2024 roku wyraźnie wyhamowała. Wciąż jednak płacimy za nie więcej niż rok wcześniej. Na rynku pierwotnym najwyższe wzrosty cen transakcyjnych dotyczyły aglomeracji śląskiej (bez Katowic), gdzie ceny wzrosły o 20% r/r, oraz Kielc – o 17% r/r. Na rynku wtórnym największe podwyżki odnotowano w Krakowie (24%) i Sopocie (23%).

Najdroższe mieszkania są nadal w Warszawie – mediana cen przekroczyła tam 17,5 tys. zł za mkw, a w Sopocie – 23 tys. zł. Eksperci sugerują, że na niektórych rynkach może dojść do korekty cen, zwłaszcza jeśli nie pojawi się nowy impuls w postaci obniżki stóp procentowych lub programów dopłat. Nowy program wspierający zakup mieszkań z rynku wtórnego może podnieść ceny, ale jednocześnie zwiększyć dostępność kredytów.

USA i Ukraina rozmawiają o pokoju w Rijadzie

W niedzielę w Rijadzie doszło do spotkania przedstawicieli USA i Ukrainy. Minister obrony Ukrainy Rustem Umerow poinformował, że rozmowy były konstruktywne, a ich głównym tematem była energetyka i bezpieczeństwo.

Wysłannik USA Steve Witkoff zapowiedział, że poniedziałkowe rozmowy z Rosją mogą przynieść przełom w kwestii zawieszenia broni na Morzu Czarnym. Według źródeł Białego Domu, administracja Donalda Trumpa chce doprowadzić do zawarcia porozumienia w sprawie rozejmu najpóźniej do 20 kwietnia.

Czytaj więcej

Zakończyły się rozmowy USA-Ukraina w Rijadzie. „Konstruktywne i merytoryczne”

Chiny naciskają na UE w sprawie ceł na elektryki

Przed China Development Forum w Pekinie minister handlu Chin Wang Wentao wezwał Unię Europejską do zniesienia ograniczeń w imporcie chińskich samochodów elektrycznych. Rozmowa z prezesem BMW Group miała na celu zachęcenie europejskiego przemysłu do wsparcia porozumienia.

Chiny chcą wysłać sygnał o gotowości do współpracy i zapowiadają, że restrykcje inwestycyjne wobec krajów wspierających cła mogą zostać utrzymane. Przypomnijmy – pierwotnie planowana fabryka Leapmotor i Stellantis miała powstać w Polsce, ale została przeniesiona do Hiszpanii.

Gospodarka zyskuje, PZU bije rekordy, a świat obserwuje Boeinga

GUS informuje o poprawie koniunktury w przemyśle, budownictwie, handlu i usługach. Agencja Moody’s utrzymała rating Polski na poziomie A2, prognozując 4-procentowy wzrost PKB w 2025 roku. Tymczasem PZU odnotowuje silny wzrost kursu akcji, głównie dzięki zapowiedziom wysokich dywidend i poprawie wyników finansowych.

Za oceanem Donald Trump ogłosił, że Boeing zbuduje nowy myśliwiec 6. generacji – F-47, który ma być tańszy niż F-22 Raptor i gotowy jeszcze w tej dekadzie.

Czytaj więcej

Myśliwce 6. generacji mają dać dominację na dekady. Kto poza F-47 pojawi się na niebie?

„Twój Biznes” to codzienny podcast ekonomiczny tworzony przez redakcje „Rzeczpospolitej” i „Parkietu”. Od poniedziałku do piątku o 7:30 Bartłomiej Kawałek przedstawia najnowsze wiadomości gospodarcze oraz aktualne informacje z rynków finansowych z Polski i świata.

W dzisiejszym odcinku podcastu między innymi:

Czy ceny mieszkań zaczną spadać?

Pozostało jeszcze 98% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Biznes
Jak deregulacja może pomóc firmom? Ich oczekiwania sprawdził PIE
Biznes
Rodzina Trumpa aktywnie inwestuje. Skok cen akcji
Biznes
Chiński inwestor kupił kultową włoską markę Bialetti
Biznes
Groźby Trumpa wobec Chin, problemy polskich firm i niepokojąca siła rubla
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Biznes
Ruszyła karuzela nazwisk kandydatów na nowego prezesa UKE