Reklama
Rozwiń

Zakaz przemieszczania się w Sylwestra. Prawnik: to nielegalna godzina policyjna

Zapowiadane ograniczenie możliwości przemieszczania się między godz. 19 a 6 rano w noc sylwestrową 2020/2021 będzie nielegalne nie ma podstawy prawnej w ustawie o chorobach zakaźnych - uważa dr Mikołaj Małecki, autor bloga dogmatykarnisty.pl.

Aktualizacja: 18.12.2020 11:28 Publikacja: 18.12.2020 08:35

Zakaz przemieszczania się w Sylwestra. Prawnik: to nielegalna godzina policyjna

Foto: Adobe Stock

mat

Podczas czwartkowej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że w nocy z 31 grudnia 2020 r. na 1 stycznia 2021 r. w godzinach od 19:00 do 6:00 w całym kraju będzie obowiązywał zakaz przemieszczania się. Wyjątkiem będą m. in. niezbędne czynności służbowe oraz inne wskazane w rozporządzeniu.

Czytaj także:

Zakaz przemieszczania się w Sylwestra i Nowy Rok

Zdaniem dr Mikołaja Małeckiego z UJ, w aktualnym stanie prawnym nie da się wprowadzić tego rodzaju powszechnej restrykcji, ograniczającej możliwość wychodzenia z domu.

- Ogólnospołeczna kwarantanna, czyli powszechny lockdown sprowadzający się do zakazu wychodzenia z domu przez wszystkich obywateli nie ma podstawy prawnej w aktualnie obowiązującej ustawie. Rządzący nie mają więc kompetencji, by nałożyć go na obywateli w drodze rozporządzenia - czytamy na blogu dogmatykarnisty.pl.

Autor podkreśla, że zakaz wychodzenia z domu przewidziany na noc sylwestrową nie jest "czasowym ograniczeniem określonego sposobu przemieszczania się" ani "nakazem określonego sposobu przemieszczania się" (jak o tym mówią art. 46 ust. 4 pkt 1 oraz art. 46b pkt 12 ustawy o chorobach zakaźnych).

- Zakaz przemieszczania się to nie jest "sposób" przemieszczania się, a tym bardziej nie jest to "określony" sposób przemieszczania się, skoro w ogóle nie wolno się przemieszczać w przestrzeni publicznej. Ustawa nie pozwala też w ogóle "zakazać" przemieszczać się, lecz jedynie "ograniczać" sposoby realizowania tego prawa - zaznacza dr Małecki.

Jak dodaje, nie można sprowadzić przepisu ustawy do absurdu i określić w rozporządzeniu, że ogranicza się czasowo określony sposób przemieszczania się, to znaczy pieszo, samochodem, rowerem, na latającej platformie lub w jakikolwiek inny sposób. - Zbiór wskazanych sposobów wyczerpywałby całe spektrum możliwych form przemieszczania się, więc byłby de facto zakazem wychodzenia z domu, a na to delegacja ustawowa nie zezwala - wskazuje karnista.

Nieruchomości
Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok dla tysięcy właścicieli gruntów ze słupami
Podatki
Podział mieszkania ze spadku. Czy można uniknąć podatku?
Prawo karne
„Matka Boska Kermitowska” obraża uczucia religijne? Jest wyrok sądu
Prawo w Polsce
Ile zapłacimy za abonament RTV w 2025? Oto stawki od 1 stycznia i lista zwolnionych z opłaty
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Podatki
Ulga podatkowa dla pracujących seniorów. Czym jest i kto może z niej skorzystać?
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku