KNF: informacje o wakacjach kredytowych powinny trafiać do BIK

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego podkreśla, że dane o klientach korzystających z wstrzymania płatności rat powinny trafiać do Biura Informacji Kredytowych, także ze względu na bezpieczeństwo systemu finansowego.

Aktualizacja: 04.05.2020 16:53 Publikacja: 04.05.2020 16:45

KNF: informacje o wakacjach kredytowych powinny trafiać do BIK

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

„W związku z pojawiającymi się w przestrzeni medialnej informacjami i wątpliwościami, Urząd Komisji Nadzoru Finansowego podkreśla, że brak jakichkolwiek przesłanek merytorycznych lub prawnych, dla których obecne działania pomocowe realizowane w dobie pandemii przez podmioty nadzorowane – w szczególności banki – w zakresie wakacji kredytowych miałyby nie podlegać raportowaniu przez kredytodawców do bazy Biura Informacji Kredytowej (BIK)” – podał dzisiaj UKNF.

Kilka dni temu Rzecznik Finansowy wystąpił do BIK i Związku Banków Polskich o wyjaśnienia dotyczące odnotowywania faktu skorzystania z wakacji kredytowych w rejestrze BIK. Zdaniem Rzecznika Finansowego banki nie powinny raportować informacji o wzięciu wakacji kredytowych, czyli czasowego zawieszenia spłat rat, do BIK. Chodzi o uniknięcie sytuacji, w której w przyszłości osoby, które skorzystały z odroczenia kredytu, dostaną gorsze warunki kredytu niż pozostali klienci.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Banki
Rośnie ryzyko prawne. „Trzeba coś z tym zrobić” – postulują bankowcy
Banki
Frankowa kontrofensywa banków. Nie warto jej lekceważyć
Banki
Bank Pekao SA z ofertą EKO kredytu mieszkaniowego
Banki
Czy polskie banki chcą brać udział w odbudowie Ukrainy? Oto wyniki badań
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Banki
Część członków RPP kruszeje w sprawie wiosennych obniżek stóp procentowych