Rafał Dębowski: pracujemy nad zdalnym trybem obrad organów adwokatury

Pracujemy nad zdalnym trybem obrad organów palestry – informuje adw. Rafał Dębowski, sekretarz Naczelnej Rady Adwokackiej.

Publikacja: 09.12.2020 07:53

Rafał Dębowski: pracujemy nad zdalnym trybem obrad organów adwokatury

Foto: Fotorzepa / Marian Zubrzycki

Na 19 grudnia NRA zwołała Nadzwyczajny Krajowy Zjazd Adwokatury. Ma się on zająć regulaminami zgromadzeń izbowych w czasie utrudnień pandemicznych. Co konkretnie trzeba zmienić?

Rafał Dębowski: Dziś ustawa antykryzysowa w art. 14hb teoretycznie pozwala na zdalną formę zgromadzeń izb i wybór delegatów na Krajowy Zjazd Adwokatury, ale pod dwoma warunkami: powiadomienia wszystkich uprawnionych o projektach uchwał i co najmniej 50-proc. frekwencji w głosowaniu. Niestety, w praktyce, zwłaszcza w większych izbach, obiektywnie nie da się tego przeprowadzić. Już we wrześniu postulowaliśmy, by rząd wystąpił z inicjatywą legislacyjną i zniósł te nieżyciowe wymogi. Nadal na to czekamy. Nie został także spełniony postulat ustawowego upoważnienia NRA do uchwalenia regulaminu działania zgromadzeń izb i KZA w czasie epidemii. Dlatego nie czekając na władzę, musimy wziąć sprawy w swoje ręce i uchwalić tryb zdalny obradowania w czasie epidemii. Zwołaliśmy więc nadzwyczajny KZA, który przyjmie konieczne zmiany regulaminowe, ale to i tak nie rozwiąże kwestii ograniczeń wynikających z ustawy.

Czytaj także:

Nadzwyczajny Krajowy Zjazd Adwokatury tuż przed Świętami i w trybie zdalnym

Na marzec też planujecie zjazd, już zwyczajny. Jak samorząd sobie poradzi z wyborami delegatów i władz, jeśli nie dojdzie do zmian, o których rozmawiamy?

Wówczas konieczna będzie duża dyscyplina w izbach adwokackich, by doręczyć wszystkim członkom projekty uchwał i zapewnić 50-proc. frekwencję. Mam nadzieję, że parlament przyjmie nasze postulaty i szybko przeprowadzi proces legislacyjny.

Czy ta zwłoka nie jest celowa?

Oczywiście mam świadomość, że proces legislacyjny bywa przyspieszany lub spowalniany w jakichś celach, np. wywołania emocji społecznych. Chciałbym wierzyć, że w tym przypadku tak nie jest. Jednak szczerze mówiąc, nie rozumiem trybu prac legislacyjnych. Dlaczego nie można było przyjąć tych politycznie obojętnych przepisów tak samo szybko jak dla innych zawodów i grup społecznych? Przecież dostosowano do stanu epidemii wiele innych sfer naszego życia. Liczę na przyspieszenie prac legislacyjnych, bo nie ma powodu, by było inaczej.

Wiosenny zjazd będzie stacjonarny czy zdalny?

Zwołaliśmy go jako zjazd stacjonarny i mamy nadzieję, że wiosną sytuacja pozwoli na obrady w zwykłym trybie. Zjazdy zdalne teoretycznie pozwalają na zachowanie porządku obrad, ale pozbawiają delegatów bezpośrednich spotkań i rozmów w kuluarach. Przecież kandydaci do władz zdobywają poparcie nie tylko w oficjalnych wystąpieniach transmitowanych w sieci, ale i w rozmowach poza salą obrad. Bezpośrednie kontakty pozwalają znacznie lepiej ocenić kandydata niż tylko po „opakowaniu", jakim są ładne zdjęcia, i tekstach w internecie. Jeśli jednak sytuacja nie pozwoli na zwykły tryb, to zastanowimy się nad zjazdem online.

Praca, Emerytury i renty
Komu przysługuje zasiłek dla bezrobotnych? Wysokość świadczenia w 2025 r.
Materiał Promocyjny
Suzuki e VITARA jest w pełni elektryczna
Prawo w Polsce
Myśliwi nie będą mogli polować na siedem gatunków ptaków
Konsumenci
Rząd walczy z nałogami tytoniowymi. Kolejna odsłona ograniczeń
Prawo drogowe
Parkowanie przed skrzyżowaniem. Straż miejska przegrała w sądzie z kierowcą
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Praca, Emerytury i renty
Nowe wnioski o 800 plus w 2025 r. Zbliża się ważny termin dla rodziców
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego