Partner główny

Tomasz Pietryga: Krzywizna banana nie przeszkodziła integracji europejskiej

Harmonizacja polskiego i unijnego prawa było olbrzymią operacją legislacyjną, która zakończyła się sukcesem. Dziś jesteśmy już w innym miejscu niż 20 lat temu, a połączone systemy okrzepły i stały się spójne.

Prof. Maciej Szpunar: Unijny Trybunał jest też dla ludzi

Europejskie prawo będzie coraz bardziej regulowało sprawy nowych technologii i ich wpływ na prawa podstawowe – mówi prof. Maciej Szpunar, rzecznik generalny TSUE.

Paweł Litwiński: Prywatność musi zacząć być szanowana

Unia wywarła decydujący wpływ na ochronę danych osobowych, nieodwracalnie zmieniając nasze życie.

Jędrzej Bielecki: Dzięki USA i Niemcom wróciliśmy do Europy

Bill Clinton i Gerhard Schröder: to tym dwóm politykom Polska zawdzięcza w największym stopniu członkostwo w Unii Europejskiej. Pierwszy zostanie zapamiętany jako wybitny prezydent USA, drugi okrył się hańbą współpracy z Kremlem.

Leszek Miller: Znów jest zainteresowanie Polską

Chciałbym dalszego pogłębiania integracji, bo to, co do tej pory osiągnięto, to za mało – Leszek Miller, eurodeputowany i były polski premier.

Ursula von der Leyen: Nie ma już starych i nowych Europejczyków

Doświadczenie krajów przyjętych do Unii 20 lat temu wiele nauczyło całą Europę o wzorcach zachowań Kremla i o Putinie – mówi Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej.

Ceny polis samochodowych będą rosnąć

Kierowcy chcieliby płacić jak najniższe składki, ale przy szkodzie chcieliby otrzymać jak najwyższe odszkodowanie - mówi Jan Grzegorz Prądzyński, prezes Polskiej Izby Ubezpieczeń.

Przed nami kolejne lata wspólnych sukcesów w UE

Dwie dekady po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej dostrzegamy, jak ogromny wpływ na kraj miały przyświecające Wspólnocie wartości: jedność oraz kooperacja.

Ogromne wsparcie dla polskich podmiotów na innowacje

Od wstąpienia Polski do UE polskie organizacje uczestniczyły w niemal 6 tys. projektów w programach ramowych na rzecz badań naukowych i innowacji, otrzymując 1,8 mld euro dofinansowania. Obecny, największy w historii program „Horyzont Europa”, ma budżet 93,5 mld euro.

20 lat Polski w Unii Europejskiej. Jaka będzie przyszłość gospodarki?

Bilans 20-lecia naszego kraju we Wspólnocie jest w oczywisty sposób bardzo pozytywny. Mocno rósł PKB, bezrobocie praktycznie zniknęło. Przed nami jednak poważne wyzwania.

Ciągle wprowadzamy nowe usługi

Monitorujemy rynek pod kątem przejęć. Staramy się rozwijać ofertę i dywersyfikować naszą działalność biznesową – mówi Andrzej J. Kozłowski, prezes spółki Emitel.

Łączy nas Biedronka

Historia sieci Biedronka to 29 lat ciągłego rozwoju, który znacznie przyśpieszył w wyniku przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Jednak tak kiedyś, jak i teraz w centrum są zawsze potrzeby klienta.

Raport Pekao: dzięki akcesji PKB Polski się podwoił

20 lat naszego kraju w Unii to okres, w którym zrealizowano ponad 200 mld dol. bezpośrednich inwestycji, zagranicznych oraz czas dynamicznego rozwoju różnych sektorów, szczególnie usług i przetwórstwa przemysłowego. Wśród głównych wyzwań dla polskiej gospodarki pozostają ochrona klimatu i innowacyjność.

Nowoczesne technologie wspierają ubezpieczycieli i ich klientów

Ostatnie 20 lat to czas bardzo dynamicznych zmian wokół nas. Również branża ubezpieczeniowa przeszła w tym czasie znaczące zmiany i to pod każdym względem: od rodzaju i zakresu produktów, sposobu „pisania” polis, po obsługę i proces likwidacji szkód.

Bezpieczeństwo dzięki wsparciu Unii

Fundusze UE pozwoliły na rozbudowę infrastruktury gazowej w Polsce. To bardzo ważne po wybuchu wojny w Ukrainie.

Ponad 18 mld zł na stołeczne projekty. Warszawa podsumowała 20 lat w UE

Ponad 800 projektów realizowanych przez Warszawę otrzymało w ciagu 20 lat dofinansowanie z UE. Wśród nich znalazły się: budowa metra, linii tramwajowych, zakup autobusów, modernizacja przychodni, ale też parków i przestrzeni publicznych.

Udany pościg

W chwili przystępowania do UE poziom życia Polaka był dwa razy niższy niż Hiszpana. Dziś wskaźnik praktycznie się zrównał. To miara sukcesu członkostwa Polski w Unii.

Euro w Polsce: mission impossible?

Atmosfera wokół wspólnej waluty stała się tak gęsta, że nawet podjęcie dyskusji o jej plusach i minusach wydaje się obarczone zbyt dużym politycznym ryzykiem. Ale zdaniem ekonomistów to błąd.