Aktualizacja: 05.10.2020 14:17 Publikacja: 05.10.2020 14:10
Foto: AFP
Można było się spodziewać, że ze względu na pandemię koronawirusa SARS-CoV-2 Akademia będzie chciała wyróżnić ciężką pracę wirusologii – działu mikrobiologii zajmującego się badaniem budowy i właściwościami chorobotwórczych patogenów.
Wirusologom zawdzięczamy powstrzymanie wielu groźnych chorób, które przez tysiąclecia dziesiątkowały ludzkość. W tym roku Nagroda Nobla z medycyny trafi zatem do trzech przedstawicieli tej gałęzi medycyny, którzy zidentyfikowali patogen stanowiący przyczynę 70 proc. przewlekłego zapalenia wątroby na całym świecie. Pierwszy z nagrodzonych to 68-letni profesor Charles M. Rice, wykładowca na wydziale wirusologii Uniwersytetu Rockefellera w Nowym Jorku. Praca nad szczepem wirusa żółtej febry doprowadziła go do badań nad pokrewnym wirusem zapalenia wątroby typu C. Jego rówieśnik, brytyjski wirusolog, prof. Michael Houghton jest obecnie wykładowcą na Uniwersytecie Alberty w Kanadzie. Opracowany przez niego bardzo czuły test serologiczny spowodował wprowadzenie w 1992 roku w Kanadzie powszechnych badań przesiewowych krwi, które praktycznie wyeliminowały z kanadyjskiego krwiodawstwa zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu C. Trzecim laureatem Nagrody Nobla z medycyny jest 85-letni, nowojorski wirusolog Harvey James Alte, który odkrył w połowie lat 70. XX wieku, że większość przypadków zapalenia wątroby po transfuzji nie była spowodowana wirusami zapalenia wątroby typu A i B. Musiał być to zatem inny wirus. To naprowadziło naukowców do indentyfikacji HCV w 1988 roku.
Ministerstwo Zdrowia planuje wycofanie ze sprzedaży w Polsce saszetek nikotynowych. Wcześniej resort finansów przedstawił propozycję opodatkowania woreczków akcyzą. Przewidywane wpływy z tego tytułu w kolejnych 3 latach oszacowano na 172 mln zł.
Sejmowa Komisja Zdrowia opowiedziała się za odrzuceniem wotum nieufności wobec minister zdrowia Izabeli Leszczyny. Głosowanie poprzedziła burzliwa dyskusja z udziałem posłów opozycji.
Projekt zmian w szpitalnictwie, po tym jak dwukrotnie spadł z porządku obrad Rady Ministrów, będzie ponownie konsultowany. Publiczne konsultacje reformy rozpoczną się w tym tygodniu i potrwają 30 dni – dowiedziała się „Rzeczpospolita”.
Resort zdrowia zdecydował o skierowaniu przepisów dotyczących zmian w szpitalnictwie ponownie do konsultacji społecznych. Projekt reformy budzi wątpliwości m.in. strony społecznej. Związkowcy obawiają się redukcji etatów na skutek łączenia szpitali.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Niejednokrotnie obserwując zmagania młodych dorosłych z codziennością porównujemy skalę ich rozterek do własnej sytuacji życiowej. Stawiamy się w roli doświadczonego eksperta, często mentora, zadając przy tym pytanie - co tak naprawdę mogą oni wiedzieć o problemach? Warto jednak w tym miejscu zadać sobie pytanie – czy mamy prawo to oceniać? I czy ta ocena na pewno jest słuszna?
Ministerstwo Zdrowia planuje wycofanie ze sprzedaży w Polsce saszetek nikotynowych. Wcześniej resort finansów przedstawił propozycję opodatkowania woreczków akcyzą. Przewidywane wpływy z tego tytułu w kolejnych 3 latach oszacowano na 172 mln zł.
Sejmowa Komisja Zdrowia opowiedziała się za odrzuceniem wotum nieufności wobec minister zdrowia Izabeli Leszczyny. Głosowanie poprzedziła burzliwa dyskusja z udziałem posłów opozycji.
Osoba oddająca krew otrzymuje tytuł Honorowego Dawcy Krwi, a wraz z nim listę przywilejów. Do Sejmu wpłynęła petycja, która proponuje jej rozszerzenie. Na co aktualnie mogą liczyć krwiodawcy?
Teorie spiskowe o szczepieniach wciąż mają się w Polsce dobrze. Problem w tym, że unikający szczepień naraża nie tylko siebie. Czy szef może kazać się zaszczepić?
Obowiązkiem pracodawców jest ochrona życia i zdrowia pracowników. Czy w zakresie tego obowiązku firma może wymagać szczepienia, pytać o nie albo zwolnić za jego brak?
Producenci leków nie zgadzają się z nadmiernym obciążeniem ich kosztami za usunięcie mikrozanieczyszczeń ze ścieków komunalnych. A skutki w postaci wyższych cen leków odczują pacjenci.
Siedem lat temu interwencje ratujące życie były sporadyczne, może jedna na miesiąc. W październiku tego roku przeprowadziliśmy 147 interwencji, w których zagrożone było życie lub zdrowie dziecka – mówi Anna Turzyniecka, główna specjalistka Dziecięcego Telefonu Zaufania Rzeczniczki Praw Dziecka, interwentka kryzysowa i seksuolog.
Zwiększenie aktywności fizycznej do poziomu najbardziej aktywnych starszych Amerykanów może wydłużyć oczekiwaną długość życia o 5, a nawet o 11 lat. Najnowsze badanie wykazało, że wystarczy spacerować przez określony czas w ciągu dnia.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas