"Pandemia krótkowzroczności"? Alarmujące wyniki badań. To efekt Covid-19?

Już co trzecie dziecko na świecie cierpi na krótkowzroczność. Zdaniem naukowców coraz powszechniejsze występowanie tej wady wzroku w ostatnim czasie to efekt pandemii Covid-19 – zamknięcia w domach i większej liczby godzin spędzanych przed ekranami.

Publikacja: 25.09.2024 12:59

Jedno na troje dzieci ma krótkowzroczność. Zdaniem naukowców to skutek pandemii COVID-19

Krótkowzroczność u dzieci i młodzieży

Jedno na troje dzieci ma krótkowzroczność. Zdaniem naukowców to skutek pandemii COVID-19

Foto: John_Doo78, Adobe Stock

Prognozy naukowców zajmujących się badaniami nad krótkowzrocznością nie są optymistyczne. Do 2050 roku ta wada wzroku dotknąć może nawet ponad połowę nastolatków na świecie.

Krótkowzroczność u dzieci i młodzieży: Najnowsze badania

Wyniki najnowszych badań na temat krótkowzroczności u dzieci i młodzieży opisuje BBC. Rezultaty opublikowane zostały 24 września w British Journal of Ophthalmology – naukowym czasopiśmie okulistycznym mającym zasięg międzynarodowy. Obejmowały one takie zagadnienia jak częstość występowania, tendencje i prognozy krótkowzroczności u dzieci i młodzieży w latach 1990-2050. Naukowcy przeprowadzili szczegółową analizę 276 badań, w których łącznie wzięło udział 5410945 uczestników z 50 krajów na sześciu kontynentach.

Czym jest krótkowzroczność?

Krótkowzroczność, nazywana też miopią, to wada wzroku, przy której niewyraźnie widzi się przedmioty znajdujące się w oddali. Wady tej nie można wyleczyć, ale można ją korygować za pomocą okularów lub soczewek kontaktowych. Krótkowzroczność często dotyka dzieci i młodzież w trakcie uczęszczania przez nie do szkoły podstawowej. W kolejnych latach bardzo często wada pogłębia się, aż do ok. 20. roku życia, kiedy oko przestaje rosnąć.

Krótkowzroczność staje się coraz poważniejszym problemem zdrowotnym wśród najmłodszych na całym świecie. Badacze podkreślają pilną potrzebę większego zwrócenia uwagi na ten fakt. Jednocześnie prognozują, że do 2050 roku wada dotknąć może ponad połowy nastolatków na całym świecie.

Czytaj więcej

Rejestracja odmawia wizyty u lekarza, bo nie ma terminów? Jakie są przepisy

Wskaźnik krótkowzroczności dziś i w przyszłości

Najwyższy wskaźnik krótkowzroczności u dzieci występuje w Azji. Wynosi on:

  • 85 proc. – w Japonii,
  • 73 proc. – w Korei Południowej,
  • ponad 40 proc. w Chinach i Rosji.

Z kolei w USA, Wielkiej Brytanii i Irlandii wskaźnik ten to ok. 15 proc. Najniższy – bo zaledwie 1 proc. – jest w Paragwaju i Ugandzie.

Badacze przewidują, że do 2050 roku najwyższy wskaźnik krótkowzroczności nadal będzie mieć Azja. Ma on wynosić niemal 69 proc. Jednak również w krajach rozwijających się może być on wysoki i osiągnąć poziom 40 proc.

Pandemia Covid-19 i jej wpływ na wzrok dzieci i młodzieży

Według przeprowadzonej przez naukowców globalnej analizy wzrok dzieci nieustannie się pogarsza. Między 1990 a 2023 rokiem krótkowzroczność wśród dzieci i młodzieży potroiła się i osiągnęła poziom 36 proc. Oznacza to, że już co trzeciego najmłodszego dotyka obecnie krótkowzroczność.

Największy wzrost zanotowano po pandemii Covid-19. To właśnie ona i spowodowany nią lockdown – zdaniem badaczy – w dużej mierze odpowiedzialne są za obecną sytuację. Wszyscy, w tym również najmłodsi, na długie miesiące zamknięci zostali wówczas w domach. Spędzali zdecydowanie mniej czasu na świeżym powietrzu, a więcej przed ekranami komputerów, tabletów i telefonów. Taki stan rzeczy negatywnie wpłynął na wzrok dzieci.

Czytaj więcej

Nowy wariant Covid-19 rozprzestrzenia się w Europie. Jakie objawy ma XEC?

Wiek rozpoczęcia nauki szkolnej oraz płeć i ich wpływ na rozwój krótkowzroczności

Badacze dostrzegli ponadto związek między czasem rozpoczęcia nauki szkolnej a tendencją do krótkowzroczności. Okazało się, że im wcześniej dzieci zmuszone są zasiąść w szkolnych ławkach i przez długie godziny skupiać swój wzrok na książkach i ekranach, tym większe jest prawdopodobieństwo wystąpienia u nich krótkowzroczności. Widać to szczególnie wyraźnie np. w Singapurze i Hongkongu, w których dzieci rozpoczynają edukację już w wieku dwóch lat. Dla porównania – w Afryce, w której edukację rozpoczyna się w wieku sześciu, a nawet ośmiu lat – krótkowzroczność występuje siedem razy rzadziej niż w Azji.

Skupianie wzroku na książkach i ekranach znacząco obciąża mięśnie oczu i może prowadzić do krótkowzroczności. W przypadku najmłodszych tego typu aktywności są więc niewskazane. Dla prawidłowego rozwoju i funkcjonowania ich wzroku wskazane jest częste i długie przebywanie na świeżym powietrzu. Mobilizuje to oczy do patrzenia w dal, a także zapewnia kontakt z naturalnym światłem słonecznym oraz daje potrzebną dawkę ruchu.

Naukowcy sugerują również, że dziewczęta i młode kobiety częściej cierpią na krótkowzroczność. Ma to mieć związek m.in. z krótszym czasem – w porównaniu z chłopcami i młodymi mężczyznami – spędzanym przez nie na świeżym powietrzu. Ponadto dziewczęta dojrzewają szybciej niż chłopcy, a tym samym wcześniej stają się bardziej narażone na krótkowzroczność.

Czytaj więcej

Możesz dużo zaoszczędzić u dentysty. Niewielu wie, że ma do tego prawo

Prognozy naukowców zajmujących się badaniami nad krótkowzrocznością nie są optymistyczne. Do 2050 roku ta wada wzroku dotknąć może nawet ponad połowę nastolatków na świecie.

Krótkowzroczność u dzieci i młodzieży: Najnowsze badania

Pozostało 96% artykułu
Podatki
Skarbówka zażądała 240 tys. zł podatku od odwołanej darowizny. Jest wyrok NSA
Prawo w Polsce
Jest apel do premiera Tuska o usunięcie "pomnika rządów populistycznej władzy"
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 później niż zazwyczaj. Oto terminy dla wszystkich województw
Praca, Emerytury i renty
Ile trzeba zarabiać, żeby na konto trafiło 5000 zł
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Prawo karne
Rząd zmniejsza liczbę więźniów. Będzie 20 tys. wakatów w celach