Zespół chronicznego zmęczenia (chronic fatigue syndrome – CFS) to rzadka i bardzo poważna choroba, która poważnie ogranicza możliwość wykonywania codziennych czynności, a w cięższych postaciach prowadzi do niezdolności do pracy i niepełnosprawności.
Czym jest zespół chronicznego zmęczenia?
Według najnowszych szacunków CDC w USA cierpi na to schorzenie 3,3 mln osób - więcej niż wskazywały poprzednie badania. Wzrost liczby cierpiących na CFS osób jest prawdopodobnie spowodowany większą liczbą chorych cierpiących z powodu tzw. długiego COVID-u. - Schorzenie to nie jest rzadką chorobą - oceniła nowe dane dr Elizabeth Unger z CDC.
Czytaj więcej
Aż 75 proc. Polaków odczuwa wzrost stresu w codziennym życiu. Przewlekły stres może wiązać się z wypaleniem zawodowym. Jakie sygnały wysyłane przez ciało mogą być oznaką syndromu wypalenia zawodowego?
Zespół chronicznego zmęczenia charakteryzuje się trwającym co najmniej sześć miesięcy uczuciem wyczerpania, które nie mija mimo wypoczynku. Cierpiący na to schorzenie skarżą się na ból, tzw. mgłę mózgową i inne symptomy, które nasilają się po ćwiczeniach, pracy lub innej aktywności.
Nie ma ani lekarstwa, ani metod diagnostycznych pozwalających na szybkie zdiagnozowanie zespołu chronicznego zmęczenia.