Zarządzanie i rozwiązania na czas kryzysu

Z Edytą Petecką, CEO Grupy Petecki, rozmawiamy o zarządzaniu i innowacjach w stolarce budowlanej.

Publikacja: 27.12.2022 19:08

Edyta Petecka, CEO Grupy Petecki

Edyta Petecka, CEO Grupy Petecki

Foto: materiały promocyjne

Materiał promocyjny

Jest takie powiedzenie: „Trudne czasy tworzą silnych ludzi, silni ludzie tworzą dobre czasy, dobre czasy tworzą słabych ludzi, a słabi ludzie tworzą trudne czasy”. Teraz mamy trudne czasy, czas więc na silnych ludzi, dobrych liderów? Jak zostać dobrym liderem?

Edyta Petecka: To bardzo interesujące pytanie. W moim odczuciu, aby zostać dobrym liderem, oprócz wiedzy i kompetencji wymaganych w konkretnej dziedzinie działalności należy posiadać silną osobowość, wysoką wrażliwość na drugiego człowieka, entuzjazm oraz cechować się wytrwałością, otwartością i odwagą. Natomiast w trudnych czasach, w jakich niewątpliwie żyjemy, jako kluczowe wymieniłabym posiadanie umiejętności budowania zaangażowanych zespołów oraz umiejętność efektywnego działania.

Czytaj więcej

Polki Wolności mają głos przeciw depresji

Jak to zrobić?

Aby budować zaangażowane zespoły, należy tworzyć kulturę organizacyjną ceniącą otwartość, uczciwość i wzajemny szacunek. Takie środowisko pracy sprzyja budowaniu poczucia wspólnoty, które z kolei pozytywnie wpływa na motywację całego zespołu. Ponadto podejmowanie przez lidera działań skoncentrowanych na tworzeniu warunków, które umożliwią zespołowi osiągnięcie wyznaczonych celów, jest szczególnie ważne w takich czasach jak obecne.

Nie można dobrze zarządzać firmą bez skutecznego rozumienia potrzeb pracowników?

Nie ulega wątpliwości, że pracownicy są najważniejszym zasobem każdej firmy. To oni mają bezpośredni wpływ na rezultaty osiągane przez organizację. Z kolei każdy pracownik – człowiek to odrębna jednostka ze swoim systemem wartości, emocjami, potrzebami, które dobrze gdy spotkają się ze zrozumieniem innych członków zespołu i podobnym systemem wartości promowanym wewnątrz organizacji. Dlatego tak ważny jest umiejętny dobór osób do zespołu, z uwzględnieniem zarówno potrzeb w zakresie niezbędnych kompetencji, ale także z uwzględnieniem możliwości budowania zespołu z osób służących sobie radą, pomocą i wsparciem. Umiejętność lidera w zakresie budowania zespołów i rozumienia potrzeb jego członków wydaje się być kluczowym elementem budowania przewagi konkurencyjnej na rynku.

Nie każdy potrafi posłuchać i zrozumieć. Style zarządzania są różne. Są liderzy, którzy działają poprzez folwarczny system zarządzania, są też firmy, w których lider jest bardzo otwarty. Pani preferuje ten drugi system?

Bardzo cenię sobie otwartą komunikację między ludźmi. Dlatego zachęcam zawsze do otwartego wyrażania swoich opinii, dzielenia się pomysłami i spostrzeżeniami. Cenię również różnorodność doświadczeń, poglądów i perspektyw patrzenia na różne kwestie. Otwartość komunikacji i możliwość wyrażenia swoich poglądów sprawiają, że rezultaty uzyskiwane w takich warunkach są zawsze bardziej satysfakcjonujące.

Zostańmy jeszcze przy temacie kryzysowym, ale bardziej w kontekście gospodarczym. Według raportu „Budownictwo energooszczędne oczami Polaków” wynika, że 9 na 10 z nas chciałoby mieszkać w domu energooszczędnym. W czasie inflacyjnej drożyzny to zrozumiała potrzeba.

Przewaga domu energooszczędnego nad tradycyjnym jest oczywista. W domu energooszczędnym zapotrzebowanie na energię niezbędną do ogrzania, wentylacji, obsługi sprzętu AGD i RTV może być nawet pięć razy niższe niż w budynku tradycyjnym. O domach energooszczędnych mówi się „architektura słońca”, ponieważ wykorzystują one naturalne światło słoneczne. Odpowiednie rozplanowanie pomieszczeń, uwzględniające strony świata i różnice nasłonecznienia, pozwala czerpać energię ze słońca i wspomagać system grzewczy budynku.

Nie ma mowy o doskonałych parametrach cieplnych budynku bez odpowiedniej stolarki otworowej.

Aby uzyskać doskonałe parametry cieplne budynku, należy zadbać o kilka kwestii. Poza zwartą bryłą budynku istotne jest przede wszystkim zastosowanie systemów okienno-drzwiowych, które pomogą zabezpieczyć dom przed nadmierną utratą ciepła. Dom energooszczędny wymaga zastosowania okien o podwyższonych parametrach termicznych, które powinny cechować się niskim współczynnikiem przenikania ciepła. Dla poprawy komfortu cieplnego budynku ogromne znaczenie ma także rodzaj wykonanego montażu i jego szczelność, dlatego zalecany jest montaż stolarki w przestrzeni izolującej. Również drzwi zewnętrzne mają za zadanie ograniczyć ucieczkę ciepła z budynku, dlatego warto wybierać modele, które wyróżniają się najlepszą termoizolacyjnością.

Ma pani na myśli jakieś konkretne rozwiązania?

Mam na myśli przede wszystkim nasze okno serii Petecki Future Energy Line z szybą fotowoltaiczną. To innowacyjna technologia transparentnych szyb z powłoką z kropek kwantowych. Kropki kwantowe absorbują więcej i w szerszym zakresie energię słoneczną niż najbardziej popularny półprzewodnik w fotowoltaice – krzem. Ponadto nie tracą właściwości z upływem czasu oraz są odporne na warunki atmosferyczne. Dzięki zastosowaniu kropek kwantowych możliwe jest całkowite wyeliminowanie szkodliwego promieniowania UV oraz ograniczenie ilości promieniowania IR docierającego do pomieszczenia. Niewątpliwie jednak najistotniejszą zaletą tego produktu jest możliwość wytwarzania prądu, który może zostać wykorzystany na potrzeby utrzymania komfortu termicznego budynku. Za prototyp tego okna, które zaprezentowaliśmy podczas Ogólnopolskiego Forum Stolarki, Grupa Petecki zdobyła statuetkę Innowacja Roku 2019. 

Jak działa takie okno, jakie korzyści może dostarczyć użytkownikowi?

Okno Petecki Future Energy Line działa na zasadzie absorbowania energii słonecznej i przetwarzania jej na prąd, który może zostać wykorzystany m.in. na potrzeby ogrzewania budynku. Ponadto rozwiązanie to pozwala uzyskać ponadnormatywne parametry szczelnościowe i izolacyjne, co sprawia, że jest ono dedykowane budownictwu energooszczędnemu i pasywnemu. Dodatkowe korzyści tego produktu to: szeroki zakres grubości szklenia, możliwość zastosowania zawiasów ukrytych oraz antywłamaniowość w klasie RC3.

Ile będą kosztować takie okna?  Po ilu latach klient będzie mógł spodziewać się zwrotu z inwestycji w ich zakup?

Nie sposób jednoznacznie określić ceny okna bez znajomości konkretnych parametrów technicznych, którymi ma się cechować. Cena bowiem jest pochodną wielu czynników, w tym chociażby gabarytów produktu. Z całą pewnością jednak jest to produkt innowacyjny, najwyższej klasy, zatem jego cena odbiega od ceny innych produktów dostępnych w naszej ofercie. Koszt produktu, a w konsekwencji i cena, ze względu na jakość użytych materiałów jest w tym przypadku wyższy.

Kiedy zamierzacie Państwo zacząć produkować je masowo i wprowadzić do sprzedaży?

Okno to powstało na potrzeby Targów Innowacji i w tym czasie było prototypem. Na chwilę obecną zrealizowaliśmy już pewną liczbę inwestycji, w których zostały one wykorzystane. Okno z szybą fotowoltaiczną jest odpowiednim produktem dla każdego, kto ma na względzie dbałość o środowisko naturalne oraz budżet domowy. Jesteśmy przekonani, że za pewien czas tego typu rozwiązania staną się codziennością, dostępną dla szerokiej grupy klientów.

Materiał promocyjny

Jest takie powiedzenie: „Trudne czasy tworzą silnych ludzi, silni ludzie tworzą dobre czasy, dobre czasy tworzą słabych ludzi, a słabi ludzie tworzą trudne czasy”. Teraz mamy trudne czasy, czas więc na silnych ludzi, dobrych liderów? Jak zostać dobrym liderem?

Pozostało 96% artykułu
Zdrowie
Co dalej z regulacją saszetek nikotynowych?
Zdrowie
"Czarodziejska różdżka" Leszczyny. Co z wotum nieufności wobec minister zdrowia?
Zdrowie
Reforma szpitali na politycznym zakręcie
Zdrowie
Reforma szpitali. Projekt trafi do ponownych konsultacji
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Zdrowie
Dziecko też może mieć kryzys psychiczny