Materiał powstał we współpracy z Medyczną Racją Stanu
Podczas kolejnego spotkania Rady Ekspertów ds. Onkologii think tanku Medycznej Rady Stanu akcentowano wspólne cele państw UE w walce z epidemią chorób nowotworowych. Coraz bardziej oczywiste wydaje się, że tak jak o wspólnej polityce obronnej czy energetycznej, czas zacząć mówić o wspólnej polityce zdrowotnej i równym dostępie do leczenia wszystkich obywateli UE.
Kluczowy postęp
Na sens łączenia sił w trosce o pacjentów zwrócił uwagę prof. Paweł Kowal z sejmowej Komisji Zdrowia. – Instytucjonalizacja Europejskiej Unii Zdrowia to szansa, by niwelować różnice w dostępie do wyspecjalizowanych kadr i osiągnięć nauki w walce z rakiem. Ale by tak się stało, trzeba zgody na ściślejszą integrację państw członkowskich i nowych uregulowań traktatowych. Polska, jako kraj najbardziej zaangażowany w pomoc uchodźcom z Ukrainy, ma prawo oczekiwać pełnego wsparcia ze strony UE – tłumaczył.
Czytaj więcej
W leczeniu potrójnie ujemnego raka piersi sprawdza się immunoterapia – mówi prof. Tadeusz Pieńkowski, onkolog.
Szansy na poprawę naszego bezpieczeństwa onkologicznego prof. Anna Latos-Bieleńska, konsultant krajowa ds. genetyki klinicznej, upatruje w korzystaniu z postępu medycyny. – Diagnostyka genetyczna pozwalająca na personalizację procesu terapeutycznego odmienia los chorego i pozwala racjonalizować wydatki budżetowe. Dziś niezbędna jest ustawa o testach genetycznych, zapewniająca jakość podejmowanych działań. Badania genetyczne to nie jest zwykła działalność gospodarcza. Od wiedzy i umiejętności jej przekazania zależy ludzkie życie. Potrzebujemy pilnie wyspecjalizowanych kadr – zapewniała.