Nowa szczepionka skuteczna przeciw ciężkiemu COVID-19

Francusko-brytyjski koncern Sanofi-GSK właśnie ogłosił wyniki ostatniej fazy badań klinicznych nowej szczepionki przeciwko COVID-19 , opartej na tradycyjnej technologii białkowej. Poziom ochrony przeciwko "ciężkiemu przebiegowi i hospitalizacji był bezkonkurencyjny".

Publikacja: 25.02.2022 19:20

Nowa szczepionka skuteczna przeciw ciężkiemu COVID-19

Foto: adobe stock

mk

Nowa szczepionka Sanofi-GSK zawiera zmodyfikowaną nieszkodliwą wersję białka kolca koronawirusa, które pozwala organizmowi budować odporność. Po podaniu dwóch dawek zaobserwowano, że preparat był w 58 proc. skuteczny w zapobieganiu objawom COVID-19, w 75 proc. skuteczny w zapobieganiu umiarkowanemu COVID-19, w 100 proc. skuteczny przeciwko ciężkiemu przebiegowi zakażenia, w tym hospitalizacji. "Jesteśmy bardzo zadowoleni z tych danych" — oznajmił wiceprezes wykonawczy Sanofi, Thomas Triomphe.

Nowy preparat jest bardziej tradycyjnym rodzajem szczepionki niż preparaty mRNA lub wektorowe. Podobnie jak w przypadku innych szczepionek jest ukierunkowany na białko kolca SARS-CoV-2, które umożliwia wirusowi infekowanie komórek. O ile jednak szczepionki mRNA działają poprzez dostarczanie naszym komórkom informacji potrzebnych do wytworzenia tego białka, szczepionka Sanofi-GSK zawiera jego zmodyfikowaną nieszkodliwą wersję.

Do przechowywania tego rodzaju szczepionki wystarczy zwykła lodówka.

Testy trzeciej fazy badań klinicznych rozpoczęto w maju 2021 r. Wzięło udział ponad 10 tys. dorosłych ze Stanów Zjednoczonych, Azji, Afryki i Ameryki Łacińskiej. Dotyczyły one skuteczności podstawowego cyklu szczepienia (osobne badanie oceniało ochronę preparatu jako dawki przypominającej).

Czytaj więcej

COVID-19: Jak szybko spada skuteczność szczepionek

szczW przeciwieństwie do preparatów mRNA nowa szczepionka testowana była w obecności nowych wariantów SARS-CoV-2. "W tym okresie nie przeprowadzono żadnego innego globalnego badania skuteczności fazy trzeciej z tak wieloma niepokojącymi wariantami, w tym Omikronem, a te dane dotyczące skuteczności są podobne do ostatnich danych klinicznych dotyczących zatwierdzonych szczepionek" - mówił Thomas Triomphe.

Producent poinformował też, że szczepionka działała dobrze również jako dawka przypominająca, w tym również jako booster typu mix-and-match (uwzględniający mieszanie preparatów). Zaznaczył, że w badaniach nie zauważono żadnych problemów związanych z bezpieczeństwem.

Gdy preparat podawano osobom, które wcześniej otrzymały szczepionki Pfizera, Moderny, J&J czy AstraZeneki, poziom przeciwciał neutralizujących wzrósł od 18 do 30 razy. W przypadku uczestników, których początkowym schematem szczepień był preparat Sanofi-GSK, wzrost ten był aż 84-153-krotny.

Koncern zapowiada, że pełne dane i wyniki badań zostaną opublikowane w tym roku.

Więcej

Zdrowie
Potrzebujesz dofinansowania do protezy lub rehabilitacji? Fundacja Poland Business Run szuka beneficjentów!
Zdrowie
Pilotażowy program tabletki „dzień po” w aptekach bez spektakularnych efektów
Zdrowie
Czy grozi nam medyczny blackout?
Zdrowie
Badanie CeZ: Z narzędzi AI korzysta niecałe 5 proc. podmiotów leczniczych w Polsce
Zdrowie
Paweł Walicki, CMP: Profilaktyka powinna znaleźć się w gestii lekarza rodzinnego