Oddziały pediatryczne przepełnione dziećmi z wirusem RSV. „Dwoje w jednym łóżeczku”

Zachorowań po zakażeniu wirusem RSV jest w tym roku zdecydowanie więcej, oddziały pediatryczne przyjmują też coraz więcej młodych pacjentów z COVID-19, przez co szpitale są przepełnione - powiedziała w rozmowie z Onetem dr Lidia Stopyra, szefowa Oddziału Chorób Infekcyjnych i Pediatrii Szpitala im. Żeromskiego w Krakowie, specjalistka ds. chorób zakaźnych.

Publikacja: 22.10.2021 22:05

Oddziały pediatryczne przepełnione dziećmi z wirusem RSV. „Dwoje w jednym łóżeczku”

Foto: stock.adobe.com

qm

- Wirus RSV jest wirusem, który był zawsze i w zasadzie epidemie RSV notowaliśmy co roku. Natomiast typowy czas dla tych zachorowań był od listopada do lutego. Zazwyczaj w grudzień - styczeń mieliśmy rzeczywiście oddziały pediatryczne przepełnione dziećmi, które były zainfekowane tym wirusem. Wirus ten atakuje drogi oddechowe, przenosi się drogą kropelkową, także zarażamy się od osoby, która jest chora i kaszle, ma katar, natomiast najgroźniejszy to jest wirus dla najmłodszych dzieci. Chorują dzieci tak bardzo objawowo poniżej drugiego roku życia, natomiast groźne zakażenie jest to dla dzieci poniżej szóstego miesiąca życia. U tych dzieci dochodzi do stanu zapalnego oskrzelików, czyli tych najwęższych części układu oddechowego, które są bezpośrednio przed pęcherzykiem płucnym i w momencie, gdy tam dojdzie do obrzęku, gdy dochodzi do zmian zapalnych w pęcherzykach płucnych, jest upośledzony transport tlenu i dla dziecka to po prostu oznacza duszność. Także w praktyce jeżeli małe dziecko zaczyna mieć objawy typu gorączka, później dołącza się katar, kaszel, potem trudności z oddychaniem, przyspieszony oddech, wysiłek oddechowy, to jest ten czas, kiedy dziecko wymaga tlenu i musi znaleźć się w szpitalu - tłumaczyła lekarz.

19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.

„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Zdrowie
Powstała pierwsza lista leków krytycznych. Ministerstwo Zdrowia chce zabezpieczyć pacjentów
Obszary medyczne
Współpraca, determinacja, ludzie i ciężka praca
Zdrowie
"Czarodziejska różdżka" Leszczyny. Bez wotum nieufności wobec minister zdrowia
Zdrowie
Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży - o co zadbać i czego się wystrzegać