MATERIAŁ POWSTAŁ WE WSPÓŁPRACY Z FIRMĄ MSD
Często mówi się, że Polacy nie dbają o swoje zdrowie albo dbają w niedostateczny sposób. Co pani zdaniem jest obecnie największym wyzwaniem, jeśli chodzi o profilaktykę zdrowotną?
Obok wyzwań w systemie ochrony zdrowia z całą pewnością to, że w niedostatecznym stopniu czujemy odpowiedzialność za własne zdrowie. Służba zdrowia nastawiona jest na działania naprawcze, a nie na promocję zdrowia, której brakuje też w szkole czy w rodzinie. Z jednej strony nie ma systemowych rozwiązań w tym zakresie, z drugiej brakuje rodzinnych wzorców dotyczących profilaktyki zdrowotnej. I stąd te zaniedbania.
Jak wygląda idealny model dbania o zdrowie?
Składają się na niego cztery elementy: mądre odżywianie, regularna aktywność fizyczna, umiejętność radzenia sobie ze stresem oraz badania profilaktyczne, które pozwalają wykryć ewentualną chorobę na wczesnym etapie. Ale diabeł tkwi w szczegółach. Kiedy mówimy o zdrowym odżywianiu, to najczęściej kojarzy się to z dietą i odchudzaniem. A przecież nie chodzi o to, żeby sobie czegoś odmawiać, tylko żeby codziennie dokonywać świadomych wyborów, np. zamiast pszennej bułeczki sięgnąć po pieczywo ciemne, najlepiej z ziarnami. Ważne, by pamiętać o diecie „pięć kolorów", czyli codziennie jeść warzywa i owoce w pięciu kolorach. Zdrowe odżywianie to świadome sięganie po odpowiednie produkty w sklepie, ale też ograniczanie ilości jedzenia, bo niestety wielu z nas je po prostu za dużo.