Jak bardzo poważny jest pana zdaniem problem alergii na jady owadów?
Na systemową alergię na jady owadów i ich użądlenia cierpi ok. 3 proc. ludzi. To najczęstsza przyczyna wstrząsów anafilaktycznych. Większość pacjentów ma łagodne lub umiarkowane reakcje alergiczne na użądlenia. Ale nie wszyscy. Niestety, ten typ alergii jest chorobą, która może zagrażać życiu. Dlatego pacjenci z objawami sercowo-naczyniowymi, takimi jak zawroty głowy czy spadek ciśnienia krwi, powinni otrzymać immunoterapię. W przypadku silnej reakcji, takiej jak utrata przytomności czy nawet zatrzymanie akcji serca, immunoterapia jadami owadów ratuje życie i powinna być rozpoczęta tak szybko, jak się da.
Immunoterapia jadami jest często oceniania jako jedno z najlepszych medycznych narzędzi do zwalczania alergii. Jak ono działa i dlaczego jest tak skuteczne?
Immunoterapia jadami (VIT) jest bardzo wysoko efektywna. I jest to prawdopodobnie najlepsze narzędzie, jakim dysponujemy: prawie 100 proc. pacjentów jest chronionych po rozpoczęciu terapii VIT, kiedy stosujemy podstawową dawkę. Zwiększamy ją zwykle w ciągu dwóch–trzech dni w procedurze szpitalnej zamkniętej albo w ciągu siedmiu tygodni, stosując nowoczesną procedurę terapii pozaszpitalnej. W terapii tej chodzi o to, by poprzez podanie pacjentowi rosnących dawek jadu owadów zbudować tolerancję pacjenta na użądlenia. Aby z kolei utrzymać tę tolerancję na dłużej, procedurę trzeba prowadzić przez trzy–pięć lat na poziomie jednej iniekcji miesięcznie. Im silniejsza była reakcja początkowa, tym dłużej należy prowadzić terapię. Pacjent musi zainwestować swój czas, ale za to jakość życia radykalnie się podnosi, kiedy pacjent, który doświadczył np. utraty przytomności po użądleniu, wie, że wszystkie ewentualne przyszłe użądlenia będzie tolerować bez takiego zagrożenia. Dlaczego ta terapia jest tak skuteczna? Trzeba przyznać, że wciąż nie wiemy, dlaczego immunoterpia jadami jest bardziej efektywna w porównaniu z terapią alergenami wziewnymi. Dawka podstawowa odpowiada kilku użądleniom owadów. Powtarzane iniekcje zwiększających się dawek jadu, w połączeniu z krótką ekspozycją na alergen, mogą być przyczyną tak wspaniałej skuteczności.