Osoby dotknięte syndromem przewlekłego zmęczenia często są wykształcone, ambitne, w kwiecie wieku i… bez sił do życia – czytamy w serwisie zdrowotnym Onetu. Łączy je frustracja, rezygnacja i zwątpienie codziennym brakiem energii, które nie mija nawet po przespanej nocy czy innej formie relaksu.
Czytaj też: Chronicznie zmęczeni są wśród nas
– Konkretna przyczyna problemu nie jest znana, chociaż istnieje wiele teorii: od infekcji wirusowych po stres. Niektórzy eksperci uważają, że zespół przewlekłego zmęczenia może być wywołany przez połączenie kilku różnych czynników – wyjaśnia lekarz Bartosz Pawlikowski, specjalista dermatolog i praktyk terapii kroplówkowych w leczeniu chorób przewlekłych, wieloczynnikowych. – Zmęczenie może być objawem wielu chorób, jak infekcje lub zaburzenia psychiczne – dodaje.
W postawieniu właściwej diagnozy istotna jest dogłębna analiza stanu zdrowia pacjenta, która pozwoli ustalić podłoże nieprzemijającego uczucia wyczerpania. A często u jego podstaw leży też inny, współistniejący problem, co też jest typowe dla tego schorzenia – wyjaśnia lekarz.
Kiedy zmęczenie to choroba?
Zespół chronicznego zmęczenia (Chronic Fatique Syndrome – CFS), nazywane też zespołem przewlekłego zmęczenia (ZPZ), jest złożonym zaburzeniem charakteryzującym się uczuciem krańcowego wycieńczenia, które występuje u pacjenta co najmniej od sześciu miesięcy. Jego rozpoznanie, oprócz nieprzemijającego uczucia wyczerpania, określa się na podstawie 8 kluczowych symptomów, spośród których pacjent musi spełniać minimum 4, a są to: