Zarówno aspiryna jak i kwasy omega-3 należą do tych substancji, które korzystnie wpływają na wiele aspektów zdrowia. Oba środki działają przeciwzapalnie, a także rozrzedzają krew i zapobiegają tworzeniu się w niej zakrzepów. Jedno z ostatnich badań sugeruje, że oba zmniejszają również liczbę polipów jelita, co jednak nie jest tożsame z redukcją ryzyka nowotworu.
Chociaż wiele polipów jelita jest łagodnych, to niektóre z nich mogą przekształcić się w nowotwór złośliwy. To realne ryzyko szczególnie u osób, które rakiem okrężnicy są zagrożone genetycznie.
Specjaliści z uniwersytetów w Leeds, Nottingham, Bradford i Newcastle w Wielkiej Brytanii postanowili sprawdzić, w jakim stopniu powszechnie dostępne leki, takie jak kwas acetylosalicylowy i kwas eikozapentaenowy (EPA) – jeden z kluczowych kwasów tłuszczowych zawartych w omega-3 – mogą zmniejszyć liczbę polipów przedrakowych u ludzi z wysokim ryzykiem raka okrężnicy.
Wnioski z badań opublikowało prestiżowe czasopismo The Lancet.
Korzyści ze stosowania aspiryny i EPA
W badaniu wzięło udział 709 pacjentów z 53 szpitali w Anglii. Wszystkie osoby były zagrożone wysokim ryzykiem zachorowania na raka okrężnicy.