Dziecko połknęło żrący środek. Polscy lekarze przeszczepili mu narządy szyi

Pionierską rozległą transplantację narządów szyi u dziecka przeprowadzili lekarze ze Śląska – donosi Onet. Specjaliści podjęli w ten sposób próbę przywrócenia zdrowia siedmioletniemu chłopcu, który cierpiał na martwicę przełyku po wypiciu środka do udrażniania rur.

Publikacja: 05.04.2019 22:40

Dziecko połknęło żrący środek. Polscy lekarze przeszczepili mu narządy szyi

Foto: Adobe Stock

Operację przeprowadzili specjaliści z Centrum Onkologii w Gliwicach i Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Tym samym dokonali czegoś, co nie było udziałem jeszcze żadnego lekarza na świecie – donoszą dziennikarze Onetu.

Transplantacja narządów szyi była połączona z przeszczepieniem zmodyfikowanego szpiku, co miało na celu zapobiec odrzuceniu przeszczepionych narządów i tkanek. A także wyeliminować konieczność leczenia, które byłoby obciążające dla dziecka.

Operacja była ratunkiem dla chłopca. Ten, gdy miał rok, połknął granulat ługu sodowego, który jest stosowany do udrażniania rur. W wyniku wypadku doszło do martwicy języka, krtani, tchawicy i przełyku aż do żołądka. Dziecko musiało być żywione dojelitowo i nie mogło normalnie oddychać.

Jak poinformowała Onet rzeczniczka prasowa Centrum Onkologii, Maja Marklowska-Dzierżak w poniedziałek o 14:00 odbędzie się konferencja prasowa, na której lekarze opowiedzą o szczegółach transplantacji. Wystąpi na niej również ojciec chłopca, który opowie o tym, jak funkcjonowało dziecko i co operacja zmieni w życiu rodziny.

Przypomnijmy, że to nie pierwszy pionierski zabieg transplantologów z Centrum Onkologii w Gliwicach. Wcześniej przeprowadzali oni rozległe przeszczepy narządów szyi u pacjentów, którym wycięto krtań z powodu nowotworu.  

Zdrowie
Potrzebujesz dofinansowania do protezy lub rehabilitacji? Fundacja Poland Business Run szuka beneficjentów!
Zdrowie
Pilotażowy program tabletki „dzień po” w aptekach bez spektakularnych efektów
Zdrowie
Czy grozi nam medyczny blackout?
Zdrowie
Badanie CeZ: Z narzędzi AI korzysta niecałe 5 proc. podmiotów leczniczych w Polsce
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Zdrowie
Paweł Walicki, CMP: Profilaktyka powinna znaleźć się w gestii lekarza rodzinnego