I tak, na jednej z takich sesji (przygotowanie do akcji związanej z ustaleniem, czy zgon był wynikiem samobójstwa czy działania osób trzecich) studenci słuchali wykładu o samobójstwie. Między słowami ukryte były informacje, które mogły się przydać na miejscu zdarzenia, np. jakiego rodzaju rany można zadać sobie samemu, a jakie świadczą o udziale osób trzecich.
Zarówno przygotowywania do zajęć w terenie, jak i sama akcja, są najczęściej nagrywane. Kamera podąża krok w krok za uczestnikami. Dzięki temu studenci mogą później weryfikować ustaloną przez siebie wersję kryminalistyczną z tym, co zdarzyło się na prawdę, mogą zobaczyć, gdzie popełnili błędy, w którym momencie zatarli ślady po przestępcy.
[b]Centrum oceny[/b]
Po każdej akcji uczestnicy robią podsumowanie, sprawdzają gdzie popełnili błędy. Oglądają nagrania z przygotowań i widzą - krok po kroku - co mogliby zrobić lepiej.
Analizowane są przygotowane podczas akcji protokoły oględzin i przesłuchań, szkice, rysunki i dokumentacja fotograficzna. Wersje kryminalistyczne muszą opierać się w całości na materiale dowodowym, który w prawdziwym życiu byłby prezentowany przed sądem.
[srodtytul]Zaangażowanie i stres[/srodtytul]
Zajęcia są bardzo intensywne i wymagają dużego zaangażowania. Akcje terenowe trwają niekiedy po kilkanaście godzin, czasem odbywają się w nocy, w ulewnym deszczu, czy padającym śniegu Po dwóch latach doświadczeń staramy się uczyć studentów samokontroli i uświadamiamy im, że zajęcia, jakie by nie były, są przede wszystkim zajęciami uniwersyteckimi - podkreśla Gradoń.
[ramka][b][link=http://blog.rp.pl/goracytemat/2010/11/30/csi-warsaw-swinski-ryj-w-rekach-studenta/#respond]SKOMENTUJ TEN ARTYKUŁ[/link][/b] [/ramka]
[ramka][b] Dr Kacper Gradoń – sylwetka[/b]
[b] Dr Kacper Gradoń jest adiunktem w Katedrze Kryminalistyki Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, oraz profesorem wizytującym w Jill Dando Institute of Security and Crime Science (University College London)[/b].
Jest stypendystą Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego RP, Canadian International Development Agency, Funduszu Nowoczesny Uniwersytet UW i Polskiego Towarzystwa Kryminalistycznego. Wykładał m.in. w University College London, University of Colorado at Boulder, University of Southern California in Los Angeles, John Jay College of Criminal Justice - City University of New York, University of Greenwich i Memorial University of Newfoundland. Jako praktyk, dr Gradoń współpracuje z polską Policją, oraz ze służbami policyjnymi innych krajów - Wielkiej Brytanii, Kanady i Republiki Południowej Afryki.
Przez trzy lata pracował jako cywilny specjalista w Komendzie Głównej Policji, gdzie uczestniczył w licznych szkoleniach poświęconych analizie kryminalnej i przestępczości transgranicznej. Jest absolwentem kursu policyjnych negocjacji kryzysowych London Metropolitan Police (New Scotland Yard).[/ramka]