Materiał partnera: Deloitte
Obowiązek takiego przekazywania danych został wprowadzony w 2022 r. przez przepisy Polskiego Ładu. Jednocześnie dopiero niedawno opublikowany został projekt rozporządzenia oraz schemat obu raportów składających się na JPK_CIT. Ministerstwo Finansów potwierdziło także, że rok 2025 będzie pierwszym raportowanym okresem.
Z analizy samych raportów, z informacji przekazywanych przez Ministerstwo Finansów w trakcie konsultacji, a także z uzasadnienia do rozporządzenia możemy się domyślać, że celem JPK_CIT jest pozyskanie przez urzędy danych źródłowych na poziomie szczegółowości i o strukturze pozwalającej na porównywanie ich pomiędzy różnymi podatnikami, a także z danymi pochodzącymi z KSeF czy JPK_V7M.
Co i kiedy czeka biznes
JPK_CIT oznacza rewolucję w raportowaniu podatku dochodowego od osób prawnych. Digitalizacja, przez wiele lat obejmująca jedynie podatki pośrednie, teraz dociera również do obszaru podatków bezpośrednich.
Z jednej strony wiąże się to z wieloma wyzwaniami, jak chociażby z koniecznością zbierania bardziej szczegółowych informacji z różnych źródeł danych i systemów, a także informacji, które nie są łatwo dostępne w systemie finansowo-księgowym. Implementacja JPK_CIT może zatem wymagać nie tylko dostosowań w systemach finansowo-księgowych, ale także zmian w procesach, a nawet operacjach biznesowych.