Jakość naszego prawa podatkowego pozostawia wiele do życzenia, czego jednym z najbardziej jaskrawych przykładów był ostatnio Polski Ład – ustawa uchwalona naprędce, bez konsultacji i wymagająca natychmiastowych nowelizacji. W takim gąszczu – często chaotycznych i niespójnych – regulacji muszą się poruszać fiskus, podatnicy i usiłujący pomóc tym ostatnim doradcy podatkowi. Dlatego tak ważne są działania nakierowane na poprawę jakości prawa, od którego często zależy być albo nie być firm działających na rynku.
Od lat w naszym rankingu wybieramy kancelarię, która w poprzednim roku była zaangażowana w tworzenie dobrego prawa podatkowego. W zgłoszeniu prosimy o podanie takich aktywności, jak udział w pracach legislacyjnych, opiniowanie projektów przepisów podatkowych, komentowanie działań podejmowanych przez Ministerstwo Finansów i organy podatkowe, a także wystąpienia w sprawach podatkowych przed sądami administracyjnymi i TSUE.
W tej kategorii zwycięzcę wybiera kapituła redakcyjna, czyli dziennikarze i redaktorzy „Rzeczpospolitej”, którzy zajmują się prawem podatkowym. W tym roku w skład kapituły weszli: Aleksandra Tarka, Agata Eichler, Przemysław Wojtasik i Julita Karaś-Gasparska.
Tomczykowski Tomczykowska oraz EY Polska nagrodzeni za zaangażowanie w tworzenie dobrego prawa podatkowego
Wybór nie był łatwy. Zgłaszający podejmowali bowiem w minionym roku bardzo wiele działań, których celem miało być uchwalenie lepszych, prostszych i bardziej przyjaznych przepisów podatkowych. W wielu przypadkach kancelariom udało się doprowadzić do uchwalenia nowelizacji przepisów, do zmian sposobu interpretowania przez organy podatkowe już obowiązujących regulacji, a także do wydania korzystnych dla podatników wyroków sądów administracyjnych. W tej kategorii postanowiliśmy nagrodzić kancelarię Tomczykowski Tomczykowska oraz EY Polska.
W działalności kancelarii Tomczykowski Tomczykowska doceniliśmy przede wszystkim zaangażowanie w prace nad powstaniem ustawy o fundacji rodzinnej. Kancelaria od ponad pięciu lat uczestniczyła w pracach nad powstawaniem nowego prawa. Jest autorem pierwszego projektu ustawy, który powstał pod auspicjami Rady Firm Rodzinnych Konfederacji Lewiatan, i dokumentów okołolegislacyjnych. Prawnicy kancelarii zgłaszali uwagi merytoryczne i propozycje zmian na wszystkich etapach prac legislacyjnych. Brali też udział w spotkaniach w ministerstwach oraz w posiedzeniach sejmowej i senackiej komisji ustawodawczej, a także niemal 250 razy występowali w mediach z komentarzami na temat ustawy o fundacji rodzinnej.