Trybunał nie przyjrzy się komorniczym emeryturom

Przepisy zobowiązujące ministra sprawiedliwości do odwołania komornika, który osiągnął 65 lat, są jasne i nie wymagają interpretacji – uznał TK.

Publikacja: 11.10.2023 07:52

Komornik

Komornik

Foto: Fotorzepa / Paweł Rochowicz

Reforma komornicza z 2019 r. obniżyła wiek emerytalny przedstawicielom tego zawodu z 70 do 65 lat (art. 19 ust. 2 ustawy o komornikach sądowych i egzekucji, DzU z 2023 r., poz. 1691). Efekt? Po ukończeniu przez takie osoby 65 lat minister sprawiedliwości z urzędu wydaje decyzję o odwołaniu ich ze stanowiska. Komornicy zaczęli kwestionować to przed sądami administracyjnymi, które przyznawały im rację. Nawet sam NSA stwierdził, że samo osiągnięcie wieku emerytalnego przez komornika nie może uzasadniać jego odwołania oraz że jest to przejaw dyskryminacji ze względu na wiek. Przepisów o wieku emerytalnym jednak nie zmieniono. Prokurator generalny zaskarżył natomiast do Trybunału wykładnię art. 19 ust. 1 pkt 2, która pozwala uznać przepis za przejaw dyskryminacji.

Miesięczny limit darmowych artykułów został wyczerpany

Teraz 4 zł za tydzień dostępu!

Czytaj 46% taniej przez 4 miesiące

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Czytaj bez ograniczeń artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Samorząd
Krzyże znikną z warszawskich urzędów. Trzaskowski podpisał zarządzenie
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać
Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt