Podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę nowela kodeksu postępowania karnego i ustawa – Prawo o prokuraturze zakłada, że najwyższe stanowiska w Prokuraturze Krajowej obsadzane będą zgodnie z decyzją prokuratora krajowego. Zdaniem prok. Mariusza Krasonia, wiceprezesa Stowarzyszenia Prokuratorów Lex Super Omnia, powodem wprowadzenia takich zmian może być chęć zagwarantowania Zbigniewowi Ziobrze – nawet po ewentualnej stracie fotela ministra sprawiedliwości-prokuratora generalnego – wpływu na obsadę stanowisk kierowniczych w PK.
– Oddanie kompetencji w ręce prokuratora krajowego wbrew temu, co pojawiło się w przestrzeni publicznej, nie jest wyrazem dążenia do zagwarantowania niezależności ani temu urzędowi, ani samej prokuraturze. To jedynie zabieg lingwistyczny – dodaje.
Czytaj więcej
Wystąpiłem do premiera o powołanie Dariusza Barskiego na prokuratora krajowego – ogłosił we wtore...
W opinii stowarzyszenia prokuratorów zmiany te doprowadzą jedynie do utrwalenia układu na najwyższych szczeblach PK, m.in. na stanowiskach dyrektorów i naczelników poszczególnych departamentów, biur i wydziałów.
– Wszelkie zmiany będą możliwe wyłącznie za zgodą prokuratora krajowego. Dopóki osoba na tym stanowisku nie zostanie zmieniona, dopóty układ personalny będzie trwał – tłumaczy prok. Krasoń.