W naszym dorocznym rankingu doceniamy kancelarie nie tylko za ich wielkość czy specjalizację, ale też za kompetencje do pracy przy szczególnie trudnych wyzwaniach, jakimi jest obsługa wielkich transakcji. To zwykle zadanie dla tych kancelarii, które są w stanie oddać do dyspozycji klienta zespół doświadczonych prawników znających biznes.
W zawarciu takich umów często dużą rolę odgrywają bankierzy czy menedżerowie funduszy inwestycyjnych. Nierzadko jednak to właśnie do prawników należy decydująca rola przy stole negocjacyjnym.
Czytaj więcej
Aż 321 kancelarii zatrudniających 8828 prawników wzięło udział w 20. edycji Rankingu kancelarii prawniczych. Na podium stanęły cztery zespoły, które jako jedyne w Polsce mogą się pochwalić ponad setką adwokatów i radców: Detons, CMS, Sołtysiński Kawecki & Szlęzak (SK&S) oraz Domański Zakrzewski Palinka (DZP).
Jak powstaje ta klasyfikacja
Najważniejsze transakcje, tak jak w poprzednich latach, klasyfikujemy w ośmiu kategoriach: fuzji i przejęć, transakcji funduszy inwestycyjnych (private equity), rynków kapitałowych – transakcji dłużnych, rynków kapitałowych – transakcji na akcjach, finansowania, restrukturyzacji, nieruchomości i transakcji zagranicznych. Ocenia je specjalna kapituła powołana przez redakcję „Rzeczpospolitej”, złożona ze znawców rynku, w tym m.in. przedstawicieli banków i funduszy inwestycyjnych. Ich codzienna praca polega m.in. na planowaniu i finansowaniu inwestycji, restrukturyzacji, doradztwie biznesowym i współpracy z dużymi spółkami, a doświadczenie sprawia, że mogli się stać kompetentnymi i obiektywnymi recenzentami zjawisk na polskim rynku. W skład kapituły weszli także dwaj członkowie, nietypujący transakcji: Witold Daniłowicz, radca prawny i przewodniczący Rady Polskiego Związku Pracodawców Prawniczych, a także Marek Kobylański, zastępca szefa działu Prawo Co Dnia „Rzeczpospolitej”.
Kapituła przyglądała się największym transakcjom, zgłoszonym przez kancelarie biorące udział w naszym rankingu. Warunkiem rozpatrywania danej transakcji przez kapitułę było jej zakończenie w 2021 roku. Prace naszych ekspertów pozwoliły na wyłonienie po jednej najważniejszej transakcji z poszczególnych kategorii: fuzji i przejęć, private equity, rynków kapitałowych – transakcji dłużnych, rynków kapitałowych – transakcji na akcjach, finansowania, restrukturyzacji oraz nieruchomości.