Przedstawiciele wszystkich korporacji prawniczych organizują pomoc dla uciekają-
cych z ogarniętej wojną Ukrainy. Wsparcie może nieco się różnić w różnych regionach Polski.
Przez telefon, online, stacjonarnie
Radcowie prawni i aplikanci, chcący zaangażować się w pomoc prawną pro bono obywatelom Ukrainy, mogą zgłosić się bezpośrednio do koordynatorów pomocy prawnej w macierzystych okręgowych izbach radców prawnych. Sposób jej udzielania zależy od izby. Na przykład w województwie lubelskim od czwartku działa adres e-mail: ua@oirp.lublin.pl, na który można wysyłać zapytania prawne dotyczące przekroczenia granicy czy legalizacji pobytu bądź poprosić o kontakt z prawnikiem. Można także otrzymać przez internet wzory dokumentów lub poradę dotyczącą zatrudnienia. Z pomocy mogą skorzystać nie tylko osoby przekraczające naszą granicę, ale także te, które chcą przeznaczyć lokal na potrzeby mieszkaniowe uchodźców bądź dać im zatrudnienie. Lubelska Izba Radców Prawnych uruchomiła także całodobowy numer telefonu +48 518 777 025, pod który można wysłać esemesem prośbę o kontakt z prawnikami. Obsługa zapewniana jest w języku polskim, ukraińskim, angielskim oraz francuskim.
Czytaj więcej
Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało o przekazaniu na rzecz uchodźców z Ukrainy 1900 miejsc pobytu w podległych resortowi ośrodkach. Uchodźcy mogą skorzystać z nich bezpłatnie.
Monitorowana jest również sytuacja w sądach rejonowych właściwych dla przejść granicznych w zakresie udzielenia wsparcia w ewentualnych postępowaniach z udziałem uchodźców.