Aktualizacja: 16.01.2022 19:55 Publikacja: 16.01.2022 19:55
Foto: Paweł Rochowicz
Zakończony w niedzielę w Warszawie VI Krajowy Zjazd Doradców Podatkowych wybrał nowe władze tego samorządu zawodowego. Przewodniczącym KRDP został Andrzej Ladzińśki, doradca z Warszawy. W przeprowadzonym w niedzielę głosowaniu uzyskał on 109 głosów delegatów. Miał dwóch kontrkandydatów: Radomira Szarańca z Krakowa (42 głosy) i Michała Cielibałę z Kielc (11 głosów).
Nowy przewodniczący KRDP jest z wykształcenia prawnikiem, a doradcą podatkowym od 2004 roku. Specjalizuje się w sprawach postępowań podatkowych. Jest dziś partnerem zarządzającym w kancelarii GWW Tax, a doświadczenie w sprawach podatkowych zdobywał, m.in. pracując w Urzędzie Skarbowym Poznań – Nowe Miasto. W 2018 roku został członkiem Krajowej Rady Doradców Podatkowych, jest też przewodniczącym Komisji Prawnej i Współpracy z Organami Państwa w ramach KRDP.
Julia Przyłębska zrezygnowała, by mieć wpływ na wybór swojego następcy. Choć można było kwestionować jej uprawnienie do zwołania zgromadzenia jako prezes TK, to nie da się podważyć, że ma do tego prawo z tytułu bycia sędzią z najdłuższym stażem w TK – wyjaśnia Stanisław Biernat, sędzia TK w stanie spoczynku i były wiceprezes Trybunału.
Przedsiębiorcy krytykują przede wszystkim sposób procedowania propozycji wprowadzenia wolnej Wigilii – szybki i z pominięciem rzetelnych analiz ekonomicznych.
Dodatkowe świadczenia od banku są przychodem frankowicza i musi zapłacić podatek, bo nie obejmuje ich ulga z rozporządzenia ministra finansów. Skarbówka nie ma co do tego wątpliwości.
Po przyjęciu przez rząd nowelizacji mrożącej ceny energii adwokat Artur Pięta z Kancelarii Adwokackiej Sieńko Pięta i Partnerzy s.c. tłumaczy, jakie dokumenty złożyć i gdzie, aby zapłacić mniej za prąd.
Obecnie klienci mogą sprawdzić opony niczym smartfony, mając dostęp do wnikliwych testów opon, co pozwala im porównywać i analizować konkretne modele i ich parametry w różnych warunkach.
Samo mieszkanie w domu rodziców za ich zgodą nie prowadzi do zasiedzenia zajmowanej nieruchomości czy choćby jej części. To sedno najnowszego orzeczenia Sądu Najwyższego, które ma duże znaczenie praktyczne.
Zielone Orły „Rzeczpospolitej” to nagroda dla tych, którzy chcą dbać o czyste środowisko i zieloną transformację na różnych poziomach – na poziomie gospodarczym, samorządowym, organizacji pozarządowych – mówił Michał Szułdrzyński, redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”, podczas rozdania nagród dla najbardziej zasłużonych w obszarze ekologii osób, organizacji i firm.
Fundacje rodzinne po półtora roku działania znalazły się na celowniku fiskusa. Czy to złowrogi sygnał początku końca tej ważnej instytucji dla przedsiębiorców i gospodarki?
Egzaminu na doradcę podatkowego już nie można będzie zdawać po wykuciu na pamięć gotowych odpowiedzi. To jedna ze zmian, które przyniesie nowelizacja ustawy o doradztwie podatkowym.
Doradcy podatkowi założą togę w sądzie, a ich egzamin zawodowy ma być bardziej nakierowany na sprawdzanie praktycznej wiedzy.
Doradztwo podatkowe to dziś świadomie wybierana przez młode osoby droga kariery. Coraz częściej wymaga jednak zajmowania się nowoczesnymi technologiami.
Doradcy podatkowi wciąż powinni składać MDR-2 i MDR-4 (w zanonimizowanej wersji). Nie są to bowiem informacje o schemacie podatkowym, o której mówi wyrok Trybunału Konstytucyjnego.
Przepisy dotyczące raportowania schematów podatkowych (MDR) są niezgodne z konstytucją w zakresie, w jakim tworzą wobec doradców podatkowych obowiązek przekazywania informacji o schemacie, objętych tajemnicą zawodową.
Belgijskim doradcom podatkowym nie udało się obalić dyrektywy MDR.
Przepisy zobowiązujące doradców podatkowych do ujawniania spraw objętych tajemnicą zawodową są niezgodne z konstytucją.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas