Zjazd potrwa do niedzieli i przyniesie zmiany na stanowiskach przewodniczącego Krajowej Rady Doradców Podatkowych oraz rzecznika dyscyplinarnego samorządu. Piastujący te funkcje prof. Adam Mariański i Witold Franc nie zamierzają bowiem powtórnie kandydować.
O stanowisko nowego przewodniczącego mają się ubiegać dwaj wieloletni działacze samorządu, znani też z wypowiedzi eksperckich na łamach „Rzeczpospolitej": Andrzej Ladziński z Warszawy i Radomir Szaraniec z Krakowa. Przed zjazdem obaj podkreślali, że w nadchodzącej kadencji konieczna jest m.in. reforma zasad etyki zawodowej. Przyznają, że jedną z drażliwych spraw, wymagających przeanalizowania, są opisane przez naszą redakcję przypadki, gdy doradca podatkowy pracuje na rzecz organu skarbowego. Niewykluczone, że zostanę też wprowadzone kary finansowe dla doradców łamiących zasady etyki zawodowej.
Czytaj więcej
Polski Ład da nam niełatwą pracę – ocenia prof. Adam Mariański, ustępujący szef samorządu doradców podatkowych.
Na zjeździe dojdzie też prawdopodobnie do dyskusji o reformie struktury organizacyjnej samorządu. Dziś w kraju jest około 9 tys. licencjonowanych doradców podatkowych, z czego ok. 7,5 tys. aktywnie wykonuje zawód. Wprawdzie co roku ślubowanie zawodowe składa 200–300 nowych osób, często młodych, ale wkrótce z zawodu może odejść nawet około 3 tys. doradców, którzy osiągną wiek emerytalny. To z kolei może spowodować, że dzisiejszych 16 oddziałów regionalnych, odpowiadających poszczególnym województwom, trzeba będzie częściowo zintegrować i utworzyć z nich większe regiony. Utrzymywanie niektórych oddziałów i ich biur może się bowiem okazać zbyt drogie.
Zjazd odbywa się w czasie, gdy podatki są gorącym tematem ze względu na zamieszanie wokół wprowadzania tzw. Polskiego Ładu. Ten spory pakiet nowych przepisów o PIT, CIT i VAT jest krytykowany, także przez KRDP, za liczne niespójności legislacyjne i zbyt szybkie wprowadzanie. Zdaniem byłego szefa samorządu Tomasza Michalika jest to zatem odpowiedni moment, by zjazd wyraźnie wypowiedział się w sprawach przyzwoitej legislacji podatkowej.