Widełki płacowe wciąż owiane tajemnicą. Unijna dyrektywa ma to zmienić

Już niedługo unijna dyrektywa może zmusić pracodawców do podawania w ofertach pracy wysokości zarobków. Na razie na taką informację mogą liczyć głównie specjaliści IT.

Publikacja: 10.04.2022 21:00

Widełki płacowe wciąż owiane tajemnicą. Unijna dyrektywa ma to zmienić

Foto: Fotorzepa, Michał Walczak

Łowcy głów rekrutujący informatyków różnie oceniają ich oczekiwania finansowe, ale w jednej kwestii są zgodni – ogłoszenie o pracy w IT musi zawierać informację o wysokości oferowanych zarobków, bo bez niej trudno liczyć na jakikolwiek odzew kandydatów. Potwierdza to ubiegłoroczny sondaż firmy rekrutacyjno-outsourcingowej Devire; aż 84 proc. specjalistów IT przyznało tam, że przy zmianie pracy najważniejsza jest dla nich informacja o wysokości wynagrodzenia.

Przy obecnej konkurencji o kandydatów w IT firmy nie mogą lekceważyć tych oczekiwań. Jak ocenia Maciej Zaradkiewicz, starszy menedżer w Hays Poland, podawanie w ofertach informacji o widełkach płacowych jest już normą w większości ról IT. Normą akceptowaną przez firmy, jak dowodzi rynkowy sukces portalu No Fluff Jobs z ofertami pracy w IT, który wymaga widełek w każdym ogłoszeniu. – Fakt podania widełek płacowych zdecydowanie zwiększa sukces rekrutacji. Z naszych danych wiemy, że aż 91 proc. kandydatów i kandydatek oczekuje takiej informacji w ogłoszeniu – zaznacza Magdalena Gawłowska-Bujok, dyrektor operacyjna No Fluff Jobs.

Pozostało 83% artykułu

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Wynagrodzenia
Najbardziej zadowoleni z zarobków są mężczyźni, a wśród kobiet – przedsiębiorczynie
Wynagrodzenia
Spada tempo wzrostu wynagrodzeń w polskiej gospodarce. Są świeże dane GUS
Wynagrodzenia
Nadchodzą zmiany w płacy minimalnej. Polska musi się dostosować do unijnych wymagań
Wynagrodzenia
Polacy na szarym końcu pod względem zarobków w Unii Europejskiej. Nowe dane Eurostatu
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Wynagrodzenia
Odcięcie premii zmniejszyło różnicę między medianą wynagrodzeń a średnią płacą