Aktualizacja: 12.11.2018 10:54 Publikacja: 12.11.2018 00:01
Prof. Jadwiga Staniszkis.
Foto: Fotorzepa, Waldemar Kompała
Polska w trakcie ostatnich stu lat przeszła przez trzy bardzo ważne etapy historii. Dla mnie zaskakujące jest to, co udało się stworzyć po rozbiorach, przez dwudziestolecie międzywojenne. Udało się wtedy połączyć regiony zanurzone w różnych kulturach: Wielkopolskę związaną z kulturą pruską, Galicję z austriacką i Mazowsze z rosyjską. Mimo tego podziału udało się stworzyć zintegrowane społeczeństwo, które rozpoczęło budowę państwa. Oczywiście nie bez znaczenia był cały szereg inwestycji, które wówczas czyniły z Polski kraj względnie uprzemysłowiony. Po niszczącej i zastraszającej II wojnie światowej nastała Polska komunistyczna. Z jednej strony kontynuowała proces uprzemysłowienia, ale z drugiej niszczyła godność tych środowisk, dla których wolność była po prostu czymś niezbywalnym. I kiedy w końcu wychodziliśmy z komunizmu w 1989 roku, to okazało się, że właśnie te trzy słowa: solidarność, wolność i godność, okazały się kluczowe dla Polaków.
Komentuje Tomasz Krzyżak z działu krajowego „Rzeczpospolitej”.
Serwis GoWork.pl to coś więcej niż tylko portal z ofertami pracy. Strona oferuje bowiem dużo szerszy zakres funkcji, które wspierają rozwój kariery. Znajdziesz tu m.in. opinie o pracodawcach, porady dotyczące poszukiwania pracy oraz wiele innych interesujących narzędzi. Jeśl chcesz poznać wszystkie funkcje portalu GoWork, przeczytaj poniższy artykuł i już dziś skorzystaj z jego możliwości.
W sobotę 21 września w Warszawie odbył się 25. już Bieg po Nowe Życie, największe w Polsce wydarzenie promujące donację i transplantacje narządów.
Trener Franciszek Smuda o presji, możliwych zmianach i wierze w zwycięstwo nad Czechami
Bank zachęca rodziców do wprowadzenia swoich dzieci w świat finansów. W prezencie można otrzymać 200 zł dla dziecka oraz voucher na 100 zł dla siebie.
Lato jeszcze nie zagościło w pełni, a już organizatorzy prześcigają się w ogłaszaniu line-upów kolejnych wydarzeń. Które festiwale musisz wziąć pod uwagę, jeśli lubujesz się w elektronicznych setach? A jakie imprezy spodobają się tym wolącym pobujać się do rapowych bitów? Poniżej przybliżamy 4 wyjątkowe festiwale muzyczne!
Muzeum Historii Polski i miasto Warszawa organizują imprezy związane z rocznicą odzyskania niepodległości. Zaplanowane zostały one na Trakcie Królewskim oraz na warszawskiej Cytadeli.
W obchodzonym 1 listopada Dniu Wszystkich Świętych wspominamy znanych Polaków - ludzi świata kultury, polityki, sportu, przedstawicieli życia społecznego - którzy odeszli w ostatnim roku. W 2023 i 2024 roku zmarli m.in. ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, Jerzy Stuhr, Zofia Merle, Jadwiga Staniszkis, Janusz Rewiński i Franciszek Smuda.
Nie wiadomo kiedy, gdzie i czy w ogóle w stolicy zostanie zbudowany pomnik Bitwy Warszawskiej.
80. rocznica najtragiczniejszego z polskich powstań każe spojrzeć na cały ich ciąg od konfederacji barskiej po straceńczą walkę Armii Krajowej i wreszcie niezbrojną rewolucję Solidarności. Czy coś z tego wynika, bo z Powstania Warszawskiego wyprowadziliśmy już chyba wszystkie piołunowo gorzkie wnioski?
Odzyskanie niepodległości w 1918 r. to wydarzenie, z którego Polacy są najbardziej dumni. Na szarym końcu jest Powstanie Warszawskie. Dlaczego?
Zaledwie pięć lat temu, w 2019 r., miała miejsce debata na temat Polski jako rozdartego państwa i społeczeństwa. Wzięli w niej udział m.in. świetni polscy socjolodzy, Henryk Domański i Jadwiga Staniszkis. Słucha się dzisiaj ich wystąpień jak głosu z odległej galaktyki, choć przedstawiona przez nich diagnoza nie straciła niczego na swej aktualności.
Mówiła, że była autystyczna. Przeszła przez trudne związki, w tym z wybitnym pisarzem. Walczyła z komuną i postkomuną. Była wybitnym naukowcem. W polityce nie miała przyjaciół. Za czerwoną szminką ukrywała dużo więcej, niż tylko bliznę.
Nie żyje wybitna humanistka, socjolożka i analityczka polityczna prof. Jadwiga Staniszkis. W przyszłym tygodniu skończyłaby 82 lata
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas