Będzie to możliwe dzięki bieżącej wymianie informacji, prowadzonej przez Krajowe Punkty Informacyjne ds. Imprez Sportowych, działające w strukturach policji w krajach Unii Europejskiej. Wymiana danych dotyczy także osób mogących powodować potencjalne zagrożenie.
- Biorąc pod uwagę sposób dystrybucji biletów na mecze Euro 2012, czyli losowanie prowadzone przez UEFA zakładamy, że goście naszych stadionów nie będą stanowili zagrożenia dla porządku i bezpieczeństwa publicznego. Bierzemy jednak pod uwagę także sytuacje stwarzające wysokie ryzyko i przygotowujemy się do działań, które wyeliminują takie zagrożenia - powiedział Tadeusz Zygmunt, krajowy koordynator ds. bezpieczeństwa w spółce celowej Ministerstwa Sportu i Turystyki PL.2012.
Na podstawie Kodeksu Granicznego z Schengen, osoby, które mogą zagrażać bezpieczeństwu i porządkowi publicznemu, nie będą wpuszczane na terytorium Polski – decyzje będą zapadać w czasie kontroli granicznej.
- Jesteśmy przekonani, że organizatorzy meczów i innych imprez masowych w czasie Euro 2012, będą dysponowali wykazami osób objętych zakazami krajowymi i zagranicznymi. W przypadku ujawnienia lub zatrzymania osoby, której sąd zakazał wstępu na imprezę masową, zostanie wobec niej wszczęta procedura karna – mówi Tadeusz Zygmunt. - Warto również podkreślić, że policja polska będzie wspierana przez przedstawicieli policji krajów, których drużyny będą uczestniczyć w turnieju.
Istotnym elementem systemu bezpieczeństwa na stadionach podczas mistrzostw Europy będzie obecność spottersów, czyli policjantów, którzy na co dzień współpracują z kibicami i stowarzyszeniami kibiców. Są oni rozpoznawalni i doskonale znają to środowisko.