Spottersi oraz kontrola graniczna gwarantem bezpieczeństwa

Niezależnie od tego, czy zakaz stadionowy został wydany w Polsce, czy zagranicą, jego posiadacz nie zobaczy meczów Euro 2012 - zapewniają organizatorzy

Aktualizacja: 31.08.2011 16:42 Publikacja: 31.08.2011 16:25

Zdj.: DrabikPany

Zdj.: DrabikPany

Foto: Flickr

Będzie to możliwe dzięki bieżącej wymianie informacji, prowadzonej przez Krajowe Punkty Informacyjne ds. Imprez Sportowych, działające w strukturach policji w krajach Unii Europejskiej. Wymiana danych dotyczy także osób mogących powodować potencjalne zagrożenie.

- Biorąc pod uwagę sposób dystrybucji biletów na mecze Euro 2012, czyli losowanie  prowadzone przez UEFA zakładamy, że goście naszych stadionów nie będą stanowili zagrożenia dla porządku i bezpieczeństwa publicznego. Bierzemy jednak pod uwagę także sytuacje stwarzające wysokie ryzyko i przygotowujemy się do działań, które wyeliminują takie zagrożenia - powiedział Tadeusz Zygmunt, krajowy koordynator ds. bezpieczeństwa w spółce celowej Ministerstwa Sportu i Turystyki PL.2012.

Na podstawie Kodeksu Granicznego z Schengen, osoby, które mogą zagrażać bezpieczeństwu i porządkowi publicznemu, nie będą wpuszczane na terytorium Polski – decyzje będą zapadać w czasie kontroli granicznej.

- Jesteśmy przekonani, że organizatorzy meczów i innych imprez masowych w czasie Euro  2012, będą dysponowali wykazami osób objętych zakazami krajowymi i zagranicznymi. W przypadku ujawnienia lub zatrzymania osoby, której sąd zakazał wstępu na imprezę masową, zostanie wobec niej wszczęta procedura karna – mówi Tadeusz Zygmunt. - Warto również podkreślić, że policja polska będzie wspierana przez przedstawicieli policji krajów, których drużyny będą uczestniczyć w turnieju.

Istotnym elementem systemu bezpieczeństwa na stadionach podczas mistrzostw Europy będzie obecność spottersów, czyli policjantów, którzy na co dzień współpracują z kibicami i stowarzyszeniami kibiców. Są oni rozpoznawalni i doskonale znają to środowisko.

Procedury stosowane podczas mistrzostw Europy wobec kibiców polskich i zagranicznych będą takie same, jednak w przypadku naruszających prawo kibiców zagranicznych dodatkową sankcją dla nich może być decyzja o natychmiastowym wydaleniu  z Polski.

- Przed turniejem zamierzamy rozesłać do zainteresowanych krajów, a także umieścić na stronach internetowych, informację o obowiązujących przepisach prawa w Polsce – mówi Tadeusz Zygmunt. -  Znajdująca się w parlamencie  nowelizacja „Ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych" zdecydowanie zaostrza kary za naruszenie przepisów.

Ustawa ta nakłada kary za takie zachowania, jak: wtargnięcie na teren imprezy masowej, zasłanianie twarzy w celu uniknięcia identyfikacji, przebywanie na stadionie w sektorze niezgodnym z tym wskazanym na bilecie wstępu, wnoszenie i posiadanie niebezpiecznych przedmiotów, w tym pirotechniki i prowokowanie do bezprawnych zachowań.

Wydarzenia
RZECZo...: powiedzieli nam
Materiał Promocyjny
Garden Point – Twój klucz do wymarzonego ogrodu
Wydarzenia
Czy Unia Europejska jest gotowa na prezydenturę Trumpa?
Wydarzenia
Bezczeszczono zwłoki w lasach katyńskich
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Materiał Promocyjny
GoWork.pl - praca to nie wszystko, co ma nam do zaoferowania!