Aktualizacja: 13.04.2021 20:42 Publikacja: 13.04.2021 21:00
Foto: Fotorzepa/ Jerzy Dudek
Minister ds. europejskich Konrad Szymański we wtorek rano w Polsat News przekonywał, że Polska powinna jak najszybciej ratyfikować zwiększenie zasobów własnych UE, co warunkuje uruchomienie Europejskiego Funduszu Ratunkowego (EFR). Jednak chwilę później rząd zdecydował, że ratyfikacją się nie zajmie. Sprzeczność? Nie, raczej próba zwarcia szyków przed bojem decydującym dla przetrwania Zjednoczonej Prawicy.
W planie najbliższego posiedzenia Sejmu ratyfikacji EFR nie było. Gdyby rząd projekt ustawy ratyfikacyjnej w ostatniej chwili do Sejmu wysłał, mogłoby dojść do przegranego przez PiS głosowania nad rozszerzeniem porządku obrad. Konfederacja i Solidarna Polska Zbigniewa Ziobry są przeciwnikami ratyfikacji, więc zagłosowałyby przeciw wprowadzeniu tego punktu. Platforma od dłuższego czasu stawia rządowi warunki w sprawie wydawania miliardów z EFR. Jednak zablokowanie ratyfikacji przez PO, które oznaczałoby koniec tego projektu w całej Unii, byłoby trudne do wytłumaczenia proeuropejskim wyborcom tej partii. Głosowanie przeciw rozszerzeniu porządku obrad o sprawę ratyfikacji to jednak co innego.
Prezydentura Trumpa w czasie wojny w Ukrainie to dla Unii Europejskiej równanie z dwoma niewiadomymi. Pierwszy krok należy do polskiej prezydencji.
Komentuje Tomasz Krzyżak z działu krajowego „Rzeczpospolitej”.
Serwis GoWork.pl to coś więcej niż tylko portal z ofertami pracy. Strona oferuje bowiem dużo szerszy zakres funkcji, które wspierają rozwój kariery. Znajdziesz tu m.in. opinie o pracodawcach, porady dotyczące poszukiwania pracy oraz wiele innych interesujących narzędzi. Jeśl chcesz poznać wszystkie funkcje portalu GoWork, przeczytaj poniższy artykuł i już dziś skorzystaj z jego możliwości.
W sobotę 21 września w Warszawie odbył się 25. już Bieg po Nowe Życie, największe w Polsce wydarzenie promujące donację i transplantacje narządów.
Trener Franciszek Smuda o presji, możliwych zmianach i wierze w zwycięstwo nad Czechami
MSWiA chce tak zmienić przepisy dotyczące repatriacji, aby stworzyć warunki do powrotu większej liczby osób o polskich korzeniach do kraju.
Nie milkną echa wystąpień na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa (MSC). W niedzielę do wystąpienia prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego nawiązali w mediach społecznościowych premier RP Donald Tusk i minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.
Czy w czasie polskiego przewodnictwa w Unii Europejskiej nadzwyczajny szczyt Europejczyków powinien się odbywać w Paryżu? To jedno z pytań, które się pojawiają po burzy wywołanej przez Amerykanów.
„Czy Pani/Pana zdaniem rząd Donalda Tuska jest w stanie poprawić sytuację gospodarczą Polski?” - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.
Jak ocenił w mediach społecznościowych Jarosław Kaczyński, „Donald Tusk sygnalizuje, że woli być liderem antyamerykańskiej europejskiej rebelii”. Zdaniem prezesa PiS „tworzy to dla Polski groźną sytuację, gdyż sojusz z USA jest fundamentalnym elementem naszego bezpieczeństwa”.
Do IPN nie wpłynął żaden wniosek w sprawie ekshumacji Ukraińców, którzy zginęli w czasie wojny i zaraz po jej zakończeniu na terenie Polski.
Rząd Donalda Tuska działa nie tyle zgodnie z logiką polityki, ile w ramach logiki mediów społecznościowych. Tam rządzi twardy elektorat, ten, co krzyczy najgłośniej i domaga się nagradzania swoich, a karania obcych. I ta logika wygrała w Ministerstwie Kultury w kwestii dofinansowania w programie „Czasopisma”.
„Donald Tusk powierzył prezesowi inPostu Rafałowi Brzosce przygotowanie rekomendacji dotyczących deregulacji w gospodarce. Jak Pani/Pan to ocenia?” - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas