Nie wypychajmy młodych na emigrację

Media opisywały niedawno raport Komitetu Regionów UE na temat drenażu mózgów, czyli zjawiska trwałej emigracji wykwalifikowanych specjalistów. Termin pierwotnie powstał na opisanie emigracji specjalistów z Wielkiej Brytanii do Stanów Zjednoczonych po II wojnie światowej, czym Brytyjczycy przestali się martwić dopiero wraz z rynkowymi reformami Margaret Thatcher. Problemem Polski jest jednak nie tyle drenaż mózgów, co fakt, że po wejściu do UE dwa miliony młodych Polaków wyjechało w poszukiwaniu lepszych perspektyw do bogatych krajów Europy Zachodniej. Udział osób z wyższym wykształceniem był wśród nich jednak podobny co wśród tych, którzy zostali – może nieco większy ze względu na to, że młodzi są w Polsce przeciętnie lepiej wykształceni.

Publikacja: 17.12.2018 20:00

Nie wypychajmy młodych na emigrację

Foto: shutterstock

Doświadczenia innych krajów pokazują, że młodzi będą wyjeżdżać, dopóki dogonimy krajów rozwiniętych pod względem poziomu życia. Irlandia zaczęła zmieniać się z kraju emigrantów w kraj imigrantów dopiero na początku lat 90., kiedy osiągnęła ok. 80% poziomu życia Wielkiej Brytanii. Nasz cud gospodarczy w ostatnich 30 latach pozwolił nam przesunąć się z 25% do prawie 60% Niemiec. Ciągle jednak zbyt wcześnie, żeby spocząć na laurach. Napływ Ukraińców pomaga, ale czy oni też nie wyjadą, kiedy Niemcy się na nich otworzą?

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Wydarzenia
Czy Unia Europejska jest gotowa na prezydenturę Trumpa?
Wydarzenia
Bezczeszczono zwłoki w lasach katyńskich
Materiał Promocyjny
GoWork.pl - praca to nie wszystko, co ma nam do zaoferowania!
Wydarzenia
100 sztafet w Biegu po Nowe Życie ponownie dla donacji i transplantacji! 25. edycja pod patronatem honorowym Ministra Zdrowia Izabeli Leszczyny.
Wydarzenia
Marzyłem, aby nie przegrać