Radosław Sikorski podał, że ambasador RP w Libii udał się do Bengazi z delegacją unijnej Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych i nawiązał kontakt z przedstawicielami tymczasowej Narodowej Rady Libijskiej. Polska, podobnie jak większość państw UE, na razie nie uznała formalnie powstańczego rządu z Bengazi.

We wtorek wieczorem z inicjatywy Francji miało się odbyć nieoficjalne spotkanie ministrów „27" z szefem powstańczych władz Mahmudem Dżibrilem. Niektóre kraje, np. skandynawskie, były jednak przeciwne zaproszeniu Dżibrila, podkreślając, że Narodowa Rada Libijska jest „tylko jednym z rozmówców UE" w Libii. – Uznały nas na razie trzy państwa: Włochy, Francja i Katar. Jesteśmy rozczarowani, że inne do nich nie dołączyły, bo pomogłoby to nam w naszej walce z Kaddafim – mówi „Rz" przedstawiciel Narodowej Rady Libijskiej Guma al Gamaty. – Zachęcamy Polskę, by jak najszybciej podjęła pozytywną decyzję w tej sprawie – dodaje.

Szefowie dyplomacji państw UE debatowali we wtorek w Luksemburgu nad planem ewentualnej wojskowej operacji humanitarnej w Libii. Unia przygotowuje się do takiej operacji od końca marca. Mówi się o kilkuset żołnierzach, których zadaniem byłaby ochrona dostaw pomocy humanitarnej dla libijskich cywilów. Pomoc miałaby uzyskać w pierwszej kolejności 300-tysięczna Misrata, miasto oblężone od półtora miesiąca przez libijską armię rządową. Operacja UE polegałaby na ewakuacji rannych z Misraty drogą morską oraz dostarczeniu do miasta wody, leków i żywności.

Lotnictwo NATO kontynuowało we wtorek naloty na siły Muammara Kaddafiego. Libijska telewizja państwowa podała, że w mieście Kilka w wyniku ataku NATO zginęli cywile oraz policjanci kierujący ruchem ulicznym. Dokładniejszych informacji na temat tego incydentu na razie brak. Organizacja obrony praw człowieka Amnesty International poinformowała, że oddziały Muammara Kaddafiego dokonywały egzekucji wziętych do niewoli powstańców. Działacze Amnesty widzieli ciała dwóch rebeliantów, których związano i zabito strzałami w głowę. Śledztwo organizacji prowadzone od sześciu tygodni we wschodniej Libii potwierdziło też, że armia rządowa zabijała nieuzbrojonych uczestników protestów przeciwko dyktatorowi, a nawet cywilów uciekających z terenów walk.

Polska i UE pomogą Libii TAG Polska,Sikorski,UE,Luksemburg,Libia,operacja,wojna,samolot,Unia Europejska,Francja,Włochy,Katar TITLE Jak Polska i UE pomogą Libii DESCRIPTION Polska jest gotowa wpierać działania humanitarne, ale na razie nie rozważa zaangażowania wojskowego w ewentualną operację UE - powiedział szef MSZ Radosław Sikorski w Luksemburgu