Górale czczą ofiary katastrofy Tu-154

Smoleńsk 2010. Odlany z brązu monument upamiętniający ofiary prezydenckiego samolotu stanie w Zakopanem

Publikacja: 17.02.2012 23:57

Na pomniku zostaną wyryte nazwiska wszystkich ofiar katastrofy

Na pomniku zostaną wyryte nazwiska wszystkich ofiar katastrofy

Foto: Fotorzepa, Pio Piotr Guzik

22 kwietnia obok Sanktuarium Matki Boskiej Objawiającej Cudowny Medalik na zakopiańskiej Olczy zostanie odsłonięty pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej. Tego dnia podczas uroczystej mszy pomnik poświęcić ma biskup Damian Muskus z archidiecezji krakowskiej.

– Uczczenia ofiar katastrofy smoleńskiej chcą nie tylko górale, ale i pielgrzymi przybywający do sanktuarium w Zakopanem – informuje jego proboszcz ks. Mieczysław Kozłowski. Dodaje, że choć monument już powstaje, to ciągle zbierane są fundusze na ten cel.

Pomnik będzie miał ponad trzy metry wysokości i zostanie wykonany z brązu. Przedstawia lotniczą szachownicę – symbol polskich sił lotniczych, która po rozbiciu w trakcie katastrofy zamienia się w krzyż. Na pomniku zostaną wyryte nazwiska wszystkich 96 osób, które zginęły pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 roku.

Autorem projektu i wykonawcą pomnika jest Karol Badyna, rzeźbiarz związany z krakowską ASP. Jest autorem m.in. żeliwnych krzeseł – znanego pomnika upamiętniającego Żydów na placu Bohaterów Getta w Krakowie, pomnika Artura Rubinsteina w siedzibie ONZ w Nowym Jorku czy serii Ławeczek Jana Karskiego – m.in. w Łodzi, Waszyngtonie i Tel Awiwie. Tworzy też sztukę sakralną.

– Jestem wdzięczny za to, że takie inicjatywy jak zakopiańska powstają. W Polsce i na świecie jest już około 1000 tablic i pomników upamiętniających ofiary tej katastrofy – mówi Andrzej Melak, warszawski radny, brat Stefana Melaka, prezesa Komitetu Katyńskiego, który zginął w katastrofie Tu-154.

Inicjatorzy postawienia pomnika mogą liczyć na wsparcie z Warszawy.

– Myślę, że wesprzemy zakopiańską inicjatywę – zapowiada prof. Włodzimierz Bernacki, poseł PiS, a także prezes Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Ofiar Tragedii Narodowej pod Smoleńskiem.

Komitet, którym kieruje, zamierza postawić pomnik ofiar katastrofy w Warszawie. Na razie jednak władze Warszawy nie wyznaczyły miejsca, w którym mógłby stanąć. Inny pomnik stanął na Powązkach.

Do końca marca rozstrzygnięty ma natomiast zostać międzynarodowy konkurs na pomnik, jaki stanie pod Smoleńskiem. Ten konkurs ogłosili prezydenci Bronisław Komorowski i Dmitrij Miedwiediew. Do połowy stycznia wpłynęło na niego ponad 90 prac z całego świata.

Wydarzenia
RZECZo...: powiedzieli nam
Materiał Promocyjny
Garden Point – Twój klucz do wymarzonego ogrodu
Wydarzenia
Czy Unia Europejska jest gotowa na prezydenturę Trumpa?
Wydarzenia
Bezczeszczono zwłoki w lasach katyńskich
Materiał Promocyjny
GoWork.pl - praca to nie wszystko, co ma nam do zaoferowania!