1. Przyszłość integracji. Czy UE powinna pozostać dalej związkiem państw, zmierzać w kierunku federalizacji, czy też stawać się w dłuższej perspektywie superpaństwem?
- Unia Europejska powinna się rozwijać najpierw jako luźna federacja państw, a przyszłość pokaże, czym będzie w swej formule organizacyjnej. W każdym razie struktura ta powinna się coraz ściślej integrować. Chodzi zarówno o integrację rynkową, związaną bezpośrednio z gospodarką, jak też o integrację w sferze polityki, kultury, a nawet obronności. Ta ostatnia sfera jest niezwykle istotna, zwłaszcza w związku z ostatnimi wydarzeniami na wschodzie Europy.
2. Euro. Kiedy i na jakich warunkach Polska powinna przystąpić do Unii Walutowej?
- Wejście Polski do strefy eurojest oczywiście określone konkretnymi warunkami ekonomicznymi. Wydaje mi się, że Polska nie powinna się w tej chwili spieszyć z zamianą złotówki na euro. A to w związku z kryzysem, jak i z tym, że strefa euro w zasadzie powinna gromadzić kraje podobnie rozwinięte gospodarczo. Jak mówi doświadczenie ostatnich lat funkcjonowania strefy euro, do której należą kraje zarówno południa, jak i północy Europy, sztuczne przyspieszanie tych procesów może bardzo źle odbić się na rozwoju gospodarczym państw słabszych, gdyż jeszcze bardziej narastały różnice, a państwa południa zadłużyły się w tych na północy. Moim zdaniem, warunkiem przystąpienia Polski do strefy euro jest dalszyzrównoważony rozwój gospodarczy naszego kraju, taki, by nasza gospodarka stała się w wystarczającym stopniu konkurencyjna w stosunku do innych państw. Czyli reasumując, to nasza konkurencyjność gospodarcza powinna się stać najistotniejszym wyznacznikiem terminu przystąpienia Polski do strefy euro.
3. Unia Bankowa. Czy, kiedy i na jakich warunkach Polska powinna wejść do Unii Bankowej?