Region regionowi nierówny

Cztery województwa wyraźnie zdominowały tegoroczne zestawienie. Najlepsze są małopolskie, mazowieckie, dolnośląskie i pomorskie.

Publikacja: 14.12.2016 14:56

Region regionowi nierówny

Foto: Rzeczpospolita

Małopolskie

W Małopolsce mieści się aż 12 szpitali, które znalazły się w złotej setce. Na czele znalazł się Szpital im. Szczeklika w Tarnowie (19. miejsce w głównym zestawieniu). 180-letnia placówka przeszła właśnie modernizację, przy czym otrzymała prestiżową nagrodę za rozwiązania architektoniczne dostosowujące zabytkowe, XIX- i XX-wieczne wnętrza do wymogów pracy nowoczesnej medycyny.

Następne w województwie są: Szpital im. Rydygiera w Krakowie (26. miejsce) i... druga z tarnowskich placówek, Szpital im. św. Łukasza w Tarnowie (28. miejsce). Bezpośrednio za nim, na miejscu 29., uplasował się Szpital św. Rafała Scanmed z Krakowa.

Dolnośląskie

Wśród województw bardzo pozytywnie wyróżnia się także Dolny Śląsk. Na punktowanych miejscach z Dolnego Śląska jest aż 11 szpitali, w tym dwa znalazły się w pierwszej dziesiątce głównego rankingu.

Najlepszy w województwie jest w tym roku szpital w Świdnicy, tzw. Latawiec (2. miejsce w rankingu) – rozpoczyna właśnie modernizację lądowiska dla śmigłowców ratunkowych i rozbudowuje szpitalny oddział ratunkowy. Bardzo wysoko uplasował się też prywatny Szpital Miedziowego Centrum Zdrowia z Lubina (7. miejsce w rankingu). Obie placówki od lat uzyskują bardzo dobre wyniki, prowadzą też placówki zamiejscowe. Szpital ze Świdnicy prowadzi Szpital Reumatologiczno-Rehabilitacyjny im. dr. Zbigniewa Walla w Żarowie. Placówka w Lubinie prowadzi natomiast przychodnie w Lubinie, Legnicy i Głogowie, Rudnej i Chobieni. Odpowiednio na miejscach 20. i 21. w rankingu znalazł się Szpital im. Gromkowskiego z Wrocławia i Szpital Specjalistyczny z Polanicy-Zdroju. Za nimi zaś uplasowały się szpitale monospecjalistyczne, z bardzo dobrymi miejscami w tym rankingu znalazł się Szpital Ginekologiczno-Położniczy im. Biernackiego z Wałbrzycha, Centrum Medinet z Wrocławia i Dolnośląskie Centrum Chorób Płuc z Wrocławia.

Mazowieckie

Zwycięzca rankingu na Mazowszu – Instytut Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie – otwiera także ranking szpitali monospecjalistycznych. Nie po raz pierwszy: to wielokrotny zwycięzca rankingu bezpiecznych szpitali monospecjalistycznych. W tym roku zdobył 884,55 pkt. Jest też ośrodkiem kliniczno-diagnostycznym o najwyższym poziomie referencyjności. Prowadzi pięć klinik, a w przychodniach można wykonać 1100 różnego rodzaju specjalistycznych badań diagnostycznych.

Drugi szpital na Mazowszu, Szpital Zachodni im. św. Jana Pawła II z Grodziska Mazowieckiego, zajął w tym roku dobre, 12. miejsce w rankingu głównym.

Pomorskie

Najlepszy szpital na Pomorzu – placówka z Lęborka – zmieścił się w czołowej dziesiątce zestawienia. Zaledwie kilka tygodni temu otworzył wart ponad 7 mln zł oddział geriatryczny wraz z oddziałem fizjoterapii. Prowadzi też zajęcia profilaktyczne dla pacjentów. Ma to być odpowiedź na problemy starzejącej się populacji.

Kujawsko-pomorskie

Ciekawa jest również sytuacja w województwie kujawsko-pomorskim, w którym aż pięć szpitali z finałowych list znajduje się w Bydgoszczy, w tym zwycięzca tegorocznego rankingu – Centrum Onkologii w Bydgoszczy. Marszałkowska placówka o ogólnopolskim zasięgu jako pierwsza wprowadziła wiele rozwiązań diagnostycznych i leczniczych. W tym roku oddała do użytkowania centrum diagnostyki genetycznej wraz z całym zapleczem diagnostycznym. A także ośrodek radioterapii we Włocławku, w pełni zintegrowany z zapleczem medycznym i naukowym Centrum. Wartość inwestycji to ponad 100 mln zł.

Na drugim miejscu jest 10. Kliniczny Szpital Wojskowy, placówka o specjalistycznym profilu (oprócz usług medycznych dla ludności uczestniczy też np. w ćwiczeniach wojskowych i wystawach dotyczących obronności), który uplasował się też w pierwszej dziesiątce rankingu głównego (na 8. miejscu), oraz szpital wielospecjalistyczny MSW w Bydgoszczy (25. pozycja w rankingu głównym).

Za nimi jest Centrum Leczenia Chorób Serca i Naczyń Esculap z Osielska (27. miejsce w rankingu głównym), a następnie kolejne dwa bydgoskie szpitale: Szpital Kliniczny im. dr. Jurasza (37.) i Szpital Kliniczny im. Biziela (45.)

W sumie na punktowanych miejscach rankingu znalazło się osiem placówek z województwa kujawsko-pomorskiego. Średnia punktów uzyskanych przez wszystkie szpitale, które zgłosiły się do rankingu, jest jedną z najlepszych w Polsce.

Warmińsko-mazurskie

Na zdrowotnej mapie Polski województwo warmińsko-mazurskie wyraźnie się wyróżnia. Na czele zestawienia wojewódzkiego znalazły się dwa szpitale z Olsztyna: Miejski Szpital Zespolony (zamyka pierwszą dziesiątkę rankingu głównego) i Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy im. prof. Stanisława Popowskiego w Olsztynie (17. pozycja)

Tym jednak, na co warto zwrócić uwagę, jest bardzo dobra średnia osiągnięta przez wszystkie szpitale zgłaszające się do rankingu: uzyskały one przeciętnie 799 punktów na 1000 możliwych.

Świętokrzyskie

Bardzo wysoką średnią punktację uzyskały też szpitale z województwa świętokrzyskiego. Średnia to 795 punktów, z regionu pochodzi ośmiu finalistów zestawienia. Co ciekawe, na czele znajdują się szpitale powiatowe – Szpital Specjalistyczny św. Łukasza z Końskich (36. miejsce) i Szpital Specjalistyczny w Staszowie (38. pozycja). Za nimi na punktowanych miejscach są (w kolejności) szpitale ze Starachowic, Chęcin, Jędrzejowa, Ostrowca Świętokrzyskiego, Sandomierza i Kielc.

Śląskie

Wśród innych województw śląskie wyróżnia się pod względem liczby szpitali, które zgłosiły się do rankingu. Wiele z nich zajęło punktowane miejsca – na Śląsku działa aż dziewięciu finalistów. Na pierwszym miejscu, podobnie jak w poprzednich latach, znalazła się prywatna placówka – Lecznica Dzieci i Dorosłych im. Ignacego Mościckiego z Chorzowa (12. pozycja w rankingu głównym). Za nią są dwa szpitale monospecjalistyczne: Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich (2. miejsce w rankingu szpitali monospecjalistycznych), jedno z kilku specjalistycznych centrów tego typu w kraju i pionier we wprowadzaniu rozwiązań z zakresu leczenia oparzeń i trudno gojących się ran. Świetny wynik uzyskało też Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu (4. miejsce wśród placówek monospecjalistycznych). Oba szpitale prowadzą nie tylko działalność leczniczą, ale również naukową, wprowadzając i testując nowe rozwiązania w lecznictwie i diagnostyce.

Lubelskie

Podobnie jak w ubiegłych latach ranking wojewódzki wygrał Szpital Wojewódzki im. Jana Pawła II z Zamościa. W tym roku może się pochwalić świeżo otwartym oddziałem położniczo-ginekologicznym i urologicznym. Prowadzi też pilotażowe rozwiązania, które mają na celu mierzenie i standaryzację jakości podstawowej opieki zdrowotnej. W głównym rankingu placówka znalazła się na 6. miejscu. Za nią jest Wojewódzki Szpital Specjalistyczny z Białej Podlaskiej (11. pozycja w rankingu głównym). Oba szpitale mają znaczenie regionalne, znacznie odciążając placówki lubelskie oraz oferując im specjalistyczne usługi diagnostyczne i lecznicze.

Na trzecim miejscu w województwie i na bardzo dobrej pozycji w rankingu ogólnym jest Centrum Onkologii im. św. Jana z Dukli z Lublina.

Łódzkie

W regionie łódzkim widać zdecydowaną przewagę stolicy województwa. Szpitale z Łodzi zajęły aż cztery pierwsze miejsca w rankingu regionalnym, zajmując zresztą także bardzo dobre pozycje w rankingu głównym. Na czele znalazł się uniwersytecki Szpital im. Barlickiego w Łodzi (16. miejsce), za nim jest Wojewódzki Specjalistyczny Szpital im. dr. W. Biegańskiego (23.) i Szpital MSWiA w Łodzi (24.) Na 35. pozycji w rankingu ogólnym (i 4. w regionie) jest łódzki Szpital im. Kopernika.

Zwraca uwagę duża liczba placówek, które w rankingu zajęły punktowane miejsca – dziewięć szpitali w rankingu głównym wskazuje na dobrą jakość ochrony zdrowia w regionie.

Wielkopolskie

Z Wielkopolski w złotej setce znalazły się cztery szpitale, ale dwa na doskonałych miejscach. To Pleszewskie Centrum Medyczne, wielokrotny laureat rankingu (w tym roku zajął 3. pozycję), i Szpital Ginekologiczno-Położniczy na Polnej w Poznaniu, na 6. miejscu rankingu ogólnego. Szczególnie pierwsza z tych placówek, jedna z najwcześniej przekształconych w spółkę przez samorząd (który do dziś jest jego jedynym właścicielem), przez lata służyła za przykład udanych zmian w ochronie zdrowia. Natomiast szpital na Polnej cieszy się szczególną renomą wśród rodzących kobiet, jest szpitalem referencyjnym, klinicznym, o istotnej roli w skali całej Wielkopolski.

Zachodniopomorskie

Województwo zachodniopomorskie do złotej setki wprowadziło czterech finalistów, przy czym aż trzy to szpitale ze Szczecina. Na pierwszym miejscu znalazło się Zachodniopomorskie Centrum Onkologii – duży szpital kliniczny o ustalonej renomie i znaczeniu ponadregionalnym. Na drugiej pozycji jest wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki przy ul. Arkońskiej, na trzeciej – SP ZOZ Zdroje, który specjalizuje się w opiece nad matką i dzieckiem, opiece psychiatrycznej i lecznictwie ogólnym. Oprócz nich w złotej setce jest też szpital z Gryfic.

Podlaskie

Z Podlasia od wielu lat przychodzi niewiele zgłoszeń, w tym roku także w złotej setce znalazły się zaledwie dwa szpitale o znaczeniu powiatowym. Na 30. miejscu uplasował się najlepszy w województwie szpital z Bielska Podlaskiego, na 31. natomiast szpital z Hajnówki. Ten pierwszy przeszedł w tym roku kompleksową modernizację (zaledwie kilka tygodni temu wznowił działalność Oddział Ginekologiczny i Położniczo-Noworodkowy, którego praca została zawieszona w związku z remontem w placówce). Oddział dysponuje 39 łóżkami. Wszystkie sale mają łazienki i dostęp do telewizji.

Drugi słynie w regionie z dobrej opieki nad pacjentami i dobrych warunków dla kobiet w ciąży i porodów.

Podkarpackie

Zaledwie dwa szpitale z Podkarpacia uplasowały się w złotej setce. Najlepszy w województwie okazał się szpital specjalistyczny Pro-Familia z Rzeszowa na doskonałym, 4. miejscu w rankingu (zdobył aż 892 punkty). Placówka działająca od pięciu lat specjalizuje się w porodach oraz opiece nad matką i dzieckiem. Prowadzi jednak także skomplikowane operacje, związane np. z rekonstrukcją piersi po leczeniu onkologicznym.

W Złotej setce znalazł się też Szpital im. Edmunda Biernackiego z Mielca (86. pozycja), od lat notowany wśród finalistów rankingu.

Lubuskie

Z województwa lubuskiego w złotej setce znalazła się tylko jedna placówka – Wielospecjalistyczny Szpital SP ZOZ z Nowej Soli.

Opolskie

Lepsze wyniki uzyskało województwo opolskie – finalistami konkursu były cztery szpitale z tego regionu, przy czym trzy to placówki z samego Opola. Wojewódzkie Centrum Medyczne w Opolu zajęło doskonałą, 5. pozycję w całym rankingu. Bardzo dobre miejsce wśród innych szpitali w Polsce (i 2. w regionie) zajmuje też Szpital Wojewódzki w Opolu sp. z o.o. przy ulicy Kośnego (13. w rankingu).

Małopolskie

W Małopolsce mieści się aż 12 szpitali, które znalazły się w złotej setce. Na czele znalazł się Szpital im. Szczeklika w Tarnowie (19. miejsce w głównym zestawieniu). 180-letnia placówka przeszła właśnie modernizację, przy czym otrzymała prestiżową nagrodę za rozwiązania architektoniczne dostosowujące zabytkowe, XIX- i XX-wieczne wnętrza do wymogów pracy nowoczesnej medycyny.

Pozostało 96% artykułu
Wydarzenia
Bezczeszczono zwłoki w lasach katyńskich
Materiał Promocyjny
GoWork.pl - praca to nie wszystko, co ma nam do zaoferowania!
Wydarzenia
100 sztafet w Biegu po Nowe Życie ponownie dla donacji i transplantacji! 25. edycja pod patronatem honorowym Ministra Zdrowia Izabeli Leszczyny.
Wydarzenia
Marzyłem, aby nie przegrać
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Materiał Promocyjny
4 letnie festiwale dla fanów elektro i rapu - musisz tam być!