Aktualizacja: 20.01.2016 20:00 Publikacja: 20.01.2016 20:00
Foto: Fotorzepa/Robert Gardziński
Gdybym miał streścić w jednym zdaniu prognozy na 2016 rok, powiedziałbym, że będzie to okres szybkiego wzrostu konsumpcji i rozczarowujących inwestycji. Innymi słowy, struktura wzrostu ulegnie istotnej zmianie w porównaniu z 2015 r., w którym wydatki konsumentów rosły w umiarkowanym tempie, a inwestycje zaskakująco szybko.
Za taką zmianę będzie odpowiadało kilka czynników. Po pierwsze, za sprawą planowanego programu wsparcia dla rodzin z dziećmi polityka fiskalna stanie się łagodniejsza, i to w warunkach szybkiego rozwoju gospodarki. Uruchomienie programu 500+ oznacza, że proporcjonalnie więcej środków trafi do gospodarstw domowych o niskim dochodzie na głowę, a przy tym zapewne o niewielkiej skłonności do oszczędzania. Dochód do dyspozycji mniej zamożnych rodzin może rosnąć w dwucyfrowym tempie, pozwalając na wyraźne zwiększenie wydatków. Po drugie, w ostatnich latach nastąpiła wyraźna poprawa sytuacji na rynku pracy, co powinno przekładać się pozytywnie na nastroje konsumentów, łagodząc ich obawy przed utratą zatrudnienia. Wreszcie, po trzecie, pogłębiające się spadki cen paliw sprawią, że siła nabywcza dochodów gospodarstw domowych w pierwszej połowie roku będzie wyższa, niż wcześniej sądzono. Jeżeli te tendencje się utrzymają, konsumpcja może pod koniec roku rosnąć w tempie 5 proc. rocznie, w porównaniu z około 3 proc. w 2015 roku.
„Globalne wyzwania – lokalne rozwiązania” – pod takim hasłem odbywać się będzie tegoroczny, X Europejski Kongres Samorządów, który odbędzie się w dniach od 3 do 4 marca w Mikołajkach.
Dlatego nie warto liczyć na to, że „na pewno nic się nie stanie” albo „jakoś tam będzie”
Różnorodność, równość i inkluzja (DEI) to kluczowe elementy, które determinują rozwój i sukces nowoczesnych organizacji. Pomimo deklaratywnych działań i polityk, wciąż istnieją poważne wyzwania związane z ich implementacją, szczególnie w obszarach prawnych, instytucjonalnych oraz świadomości społecznej i biznesowej. Inkluzywność i równość w pracy to warunek niezbędny do pełnego wykorzystania potencjału ludzkiego oraz eliminacji barier ograniczających rozwój społeczny i zawodowy różnych grup.
Raport Mario Draghi’ego podkreśla pilną potrzebę przyspieszenia działań Unii Europejskiej w obliczu globalnych wyzwań gospodarczych, ale wymaga to realistycznego podejścia, skoordynowanych działań państw członkowskich oraz uwzględnienia specyfiki nowej Europy, co stanowi kluczowe wyzwanie dla polskiej prezydencji. Przed nami historyczny moment, który może wpłynąć na kierunek polityki unijnej, szczególnie w zakresie Europejskiego Zielonego Ładu oraz konkurencyjności Europy na globalnej arenie.
Bezpieczeństwo lekowe, definiowane jako zdolność do samowystarczalności w zakresie produkcji leków i substancji czynnych (API), stanowi fundament zdrowotnej i ekonomicznej stabilności Europy. Zdaniem uczestników panelu dyskusyjnego „Bezpieczeństwo lekowe jako filar gwarantujący stabilność europejskiej gospodarki”, strategiczna niezależność wymaga nie tylko relokacji produkcji do Europy, ale także wsparcia rozwoju lokalnego przemysłu farmaceutycznego oraz stworzenia europejskiej listy leków krytycznych.
W sesji otwierającej scenę ESG, na którą składało się wystąpienie na temat atestacji, panel dyskusyjny „CSRD, CSDDD, Atestacja. Na jakim etapie jesteśmy?” oraz case study Grupy ERBUD, omówiliśmy najważniejsze wyzwania, które czekają przedsiębiorstwa raportujące zgodnie z nowymi wymogami.
Mariusz Błaszczak, ujawniając plany użycia wojska w czasie kampanii wyborczej, igrał z wiarygodnością naszego państwa. Do politycznej młócki wykorzystał wojsko, a także podległy mu urząd.
Jeśli z powodu sporów w wymiarze sprawiedliwości nie dojdzie do prawomocnego osądzenia stalinowskiej zbrodni, będzie to blamaż całego państwa.
Zarówno okrzyk „Nie bać Tuska”, jak i „***** ***” mają charakter wulgarny. Czy oznacza to, że automatycznie zostaje popełnione wykroczenie?
Jeśli osoba prowadzi kilka przedsiębiorstw, to mamy do czynienia z kilkoma administratorami. W razie nałożenia kar z RODO ich obroty nie powinny być kumulowane.
Intrygujące jest to, czy sztuka może i powinna wpływać na kształt prawa i wybory dokonywane przez sądy.
Samorząd adwokatów - zawodu zrzeszającego ludzi wszechstronnie wykształconych inspiruje się „Moralnością pani Dulskiej”.
Przepisy nie nakazują oznaczania, że treści, które publikujemy, zostały stworzone lub współtworzone przez AI. Nie mamy więc pewności, czy ich autorem jest człowiek czy sztuczna inteligencja.
Słuchając i oceniając publiczne wypowiedzi prawników, wiele osób łapie się za głowy, a powinniśmy zacząć od ustalenia, w jakiej roli oni występują.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas