Sami audytorzy również starają się prowadzić biznes w sposób zrównoważony. Jak co roku doceniamy tych, którzy aktywnie angażują się w działalność charytatywną. W tegorocznej edycji rankingu w kategorii prospołeczna firma audytorska wyróżnione zostały (w kolejności alfabetycznej): Biuro Rachunkowo-Podatkowe dr hab. Karol Schneider, Deloitte Audyt, EY Polska, Grupa HLB, UHY ECA, KKA Buchalteria, KPMG, Nexia Pro Audit oraz PwC.
Audytorzy angażują się w działalność prospołeczną na rozmaite sposoby: przeprowadzają badania pro bono, wspierają konkretne organizacje, a większe firmy prowadzą fundacje. Przykładem może być Fundacja Deloitte Polska, która działa od czerwca 2021 r. W ramach statutowej działalności nawiązała współpracę z 25 organizacjami pozarządowymi, angażując w projekty społeczne prawie pół tysiąca swoich pracowników.
Branża kuźnią kadr
Podmioty, które uwzględniono w tegorocznym rankingu, zatrudniają w sumie 15,5 tys. osób, w tym niemal 5 tys. w działach audytu. Rok temu było to odpowiednio: 13,5 tys. oraz ponad 4,7 tys. Zatrudnienie w branży z roku na rok rośnie, ale liczba biegłych rewidentów systematycznie spada. Nic dziwnego, że to właśnie na aspekty kadrowe wskazują najczęściej audytorzy, zapytani o aktualne wyzwania.
Wzrostu popytu na usługi doradczo-audytorskie nie wyhamowały nawet pandemiczne zawirowania. Branża poradziła sobie z nimi całkiem dobrze. – Zmiany, które wynikały z dostosowania się do rzeczywistości pandemicznej, tj. praca zdalna lub hybrydowa, pozostaną już z nami na stałe. Współpraca zdalna działów finansowo-księgowych z audytorem stała się standardem w większości firm – mówi Katarzyna Szaruga, partner w UHY ECA.
Warto odnotować, że wzrost zatrudnienia w branży idzie w parze z postępującą cyfryzacją pracy audytora. – Jako branża w związku z pandemią zrobiliśmy duży krok naprzód, jeśli chodzi o cyfryzację, a współpraca biegłych rewidentów z informatykami to już codzienność. Nauczyliśmy się wykorzystywania nowych rozwiązań IT, organizacji badania na odległość i zabezpieczania danych – wymienia Barbara Misterska-Dragan, prezes Krajowej Rady Biegłych Rewidentów. Dodaje, że audytorzy stale doskonalą swoje oprogramowania i szukają nowych rozwiązań.
– Przyszłością może być sztuczna inteligencja, która ułatwia i automatyzuje wiele czynności analitycznych – przewiduje szefowa KRBR.